Kāpēc bērnam sāp galva? Iespējams, vainīga ēdienkarte!

29-12-2020


Daži vecāki nez kāpēc pārliecināti, ka galvassāpes ir tikai pieaugušo prerogatīva. Bet, kad bērns satver galvu, rauc deguntiņu un žēlojas par sāpēm, mammas un tēti uzskata, ka bērns to dara tīšām, lai tā pievērstu sev lielāku uzmanību.

Protams, dažu labu reizi mēdz būt arī tā. Ir zināmi gadījumi, kad bērns, sapratis, ka slimības laikā visi pret viņu ir īpaši uzmanīgi un mīļi, apzināti simulē saslimšanu un, kas pārsteidzoši, rezultātā nereti tiešām sasirgst. Bet, ja nu tomēr bērns netēlo? Drošs paliek drošs – labāk tomēr viņa veselību pārbaudīt, jo vairumā gadījumu galvassāpes bērnam (īpaši, ja bieži atkārtojas) ir nopietns iemesls apmeklēt ārstu.

Cēloņi dažādi
Viens no visneizprotamākajiem galvassāpju paveidiem ir migrēna. Mūsdienās pieņemts uzskatīt, ka migrēnas sāpes var izprovocēt nesakritība starp serotonīna (centrālās nervu sistēmas mediators) līmeni asinīs un galvas smadzenēs.

Galvassāpes var būt saistītas ar kādu infekcijas slimību, no kurām īpaši bīstama ir meningīts. Tāpat galva var sāpēt, ja bērns nesen pārcietis galvas un smadzeņu traumu. Vēl viens cēlonis – paaugstināts galvas iekšējais spiediens. Taču lielākajai daļai mazo pacientu galvassāpes izraisa pārpūle, pārgurums, asinsvadu veģetatīvā distonija.

Sāpju dienasgrāmata
Tā vai citādi, ja bērns ik pa laikam sūdzas par galvassāpēm, to nedrīkst atstāt bez uzmanības. Labs palīgs šo sāpju cēloņu noteikšanā ir speciāli iekārtota dienasgrāmata, kurā bezmaz visos sīkumos jāieraksta bērna sūdzības, ar ko viņš dienas laikā bija aizņemts (galvenie momenti: skola, sporta nodarbības u. c.), viņa emocionālais stāvoklis, arī tas, ko bērns dienā ēdis (šim faktam ir ļoti liela nozīme).

Pēc mēneša vai nedaudz ilgāk pēc šiem ierakstiem izdodas diezgan precīzi klasificēt galvassāpes. Piemēram, skolēniem vairumā gadījumu atklājas divi galvenie cēloņi: nepareiza stāja un nepareizs uzturs.

Taču, lai nevajadzētu zīlēt kafijas biezumos, labāk apmeklēt ārstu. Viņš, protams, lūgs aprakstīt visus simptomus, pastāstīt, kad galvassāpes sākušās, cik bieži tās atkārtojas utt. Tāpēc, ja ir šāds pieraksts, viņam būs daudz vieglāk nozīmēt diagnostikas procedūras un noteikt diagnozi.

Tāpat ārsts varēs ieteikt, pie kura speciālista vēl vajadzētu vērsties, jo mēdz būt gadījumi, kad galvassāpes var izraisīt kāds stomatoloģiska rakstura cēlonis, piemēram, deniņu–apakšžokļa locītavu defekts (tās ir locītavas, ar kurām apakšžoklis piestiprināts pie galvas kausa) vai arī kāda cita kaite, kas šīs locītavas noved pie defekta (artrīts). Nereti galvassāpju cēlonis ir redzes traucējumi, tāpēc iespējams arī oftalmologa apmeklējums (sevišķi, ja bērns nēsā brilles).

Reizēm galvassāpes var izraisīt kāds medikaments. Tādā gadījumā tās ir vai nu viena no anotācijā pieminētajiem blaknēm, vai arī bērnam ir individuāla šā konkrētā preparāta nepanesība.Diēta galvai

Bet nu – par uzturu. Ieteikumam pierakstīt, ko bērns dienā ēdis, ir nopietns pamats, jo galvassāpes var izprovocēt arī daži produkti. Ja bērnam ir nosliece uz galvassāpēm, iespēju robežās no viņa ēdienkartes jāsvītro (vai vismaz jāsamazina līdz minimumam):

* piena produkti, gaļa, pusfabrikāti, ķīniešu virtuves ēdieni, desas, cīsiņi, liellopa un vistas aknas, konservi, siers, sāļas zivis, sojas mērce, šokolāde, kakao – šie produkti satur vielas, kas spējīgas izraisīt galvassāpes, piemēram, tiramīns, nitrāti, nitrīti, tartrazīns jeb E 102, kas ir krāsviela, u. c;

* sīrupi, tortes, kūkas, ievārījumi, saldējums, kartupeļi, jo šie produkti ir bagāti ar parastajiem cukuriem. Galvassāpes bērnam var rasties, jo, atbildot uz saldajiem ēdieniem, asinīs tiek izmests pārāk liels daudzums insulīna, kas ļoti ātri samazina glikozes līmeni, rezultātā sāk sāpēt galva.

Šis uzskaitījums nav pilnīgs, jo katrs galvassāpju gadījums ir individuāls, tāpēc konkrētas rekomendācijas var dot tikai ārsts. Taču šo sāpju iespēja būtiski samazināsies, ja bērna uzturā būs iekļauti arī tādi produkti kā jūras zivis, olas, graudaugi, pākšaugi, mandeles, kukurūzu un olīvu eļļa, kas satur nepiesātinātās taukskābes, B2 un B6 vitamīnu.

Un vēl. Viens no izplatītākajiem galvassāpju cēloņiem skolēniem ir lielā slodze, īpaši tiem, kas skolu apmeklē tikai pirmo vai otro gadu. Ļoti svarīgi, lai viņi ievērotu pareizu dienas režīmu: miegam jāatvēl 8–10 stundas, iespējami vairāk jāuzturas svaigā gaisā, aktīvi jākustas, bet mājas uzdevumu izpildei vēlams veltīt ne vairāk kā trīs stundas.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Nesamierinies ar galvassāpēm! Tām vienmēr ir iemesls

Senas, pārbaudītas receptes pret biežām galvassāpēm

Galvassāpes: cēloņi, fitoreceptes, ekstrasensu ieteikumi

Neiroloģe: Bērniem vienkāršas galvassāpes nepastāv

loading...