Kāds pirmais septembris, tāds viss rudens! Ticējumi un Viļa Bukša atziņas

31-08-2020

Septembrī zied virši, sarkst brūklenes, dzērvenes un pīlādži. Šis ir laiks, kad kokiem dzeltē lapas, lido gājputni un čūskas lien zemē. Laikā no 21. septembra līdz Miķeļiem (29. septembris) svin Rudenājus.

1. septembrī ir Egidijs. Diena, kad sakņu dārzā sāk novākt ražu.

Ticējumi. Kāds 1. septembris, tāds viss rudens. Ja sauss un saulains – arī marts būs sauss un silts, bet īpaši pirmā pavasara mēneša pirmā diena.

Nozīmīga diena laika vērojumos ir 3. septembris. Ja diena skaidra, saulaina, arī turpmākās četras nedēļas lielākoties būs jaukas un saulainas.

5. septembris – Brūkleņu diena un sākas rudens sēņu laiks. Ja brūklenes gatavas, tad arī auzas nogatavojušās.

Ticējumi. Ja dzērves lido zemu – būs silta ziema. Ja augstu – auksta.

Mazā Māra 8. septembrī. Tā ir aitu un kazu cērpamā diena. Līdz Mazajai Mārai no mārkiem izņem un uz lauka izklāj linus. Šajā dienā jāvēro pīlādži. Ja ogu daudz, lietains rudens un stipra ziema.

Ticējumi. Ja Mazās Māras rītā salna un diena auksta, tad būs agra un auksta ziema.

14. septembris. Sākas vidējā jeb īsta atvasara un turpinās līdz Miķeļiem (29. septembris). Jaunākā sevi pieteica 28. augustā. Vecākajai jāsākas 29. septembrī un tā ilgst līdz vecajam Miķelim (12. oktobris).

Ticējumi. Ja atvasaras pirmā diena lietaina un apmākusies – rudens būs garš. Ja atvasara sausa – būs slapjš rudens. Ja atvasara lietaina – rudens būs sauss. Ja lido zosis – būs agra ziema.

17. septembris. Rudens Vēju diena. Tā ir viena no Vēja Mātes dienām. Šajā dienā vēro, no kuras debess puses iepūš vējš, jo tas arī būs noteicošais rudens vējš. Iet skatīties un klausīties lidojošos gājputnus. Šajā dienā aizlido pēdējās bezdelīgas.

Ticējumi. Ja pūš no dienvidiem, būs silts un garš rudens. Ja no ziemeļiem vai austrumiem, tad rudens būs nemīlīgs un ziema sniegaina.

Rudenāji jeb vecā Mazā Māra ir 21. septembrī. Ja diena jauka – būs skaists rudens. Dienu vēlāk, 22. septembrī, sākas Dzelzs nedēļa un turpinās līdz Miķeļiem (29. septembrim). Tā bija sējas aizlieguma nedēļa. Rudens sēju līdz Dzelzu nedēļai vajadzētu pabeigt.

Ticējumi. Ja Dzelzs nedēļā vāc kāpostus – tie ir sūri un cieti. Ja vāc burkānus – tie būs cieti kā dzelzs. Dzelzs nedēļā vāc pīlādžogas un gatavo pīlādžu dzērienu.

29. septembrī ir Miķeļi. Sākums ziemas laikam, kas ilgs līdz Jurģim (23. aprīlis). Augiem beidzas augšanas laiks un tā ir pēdējā pļaujas diena. Miķeļi ir gada krājums un tos svin lepni. Kāva aitu vai cūku, skābēja kāpostus, cepa plāceņus, brūvēja alu, bet pirmos kumosus un pirmos malkus ziedoja Mājas kungam.

Ticējumi. Ja Miķeļos zosis lido augstu – pavasarī būs lieli pali. Ja zemu – plūdu nebūs. Jo siltāka un sausāka Miķeļdiena, jo vēlāk iestāsies ziema un bez stipra sala.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Horoskopa zīmes, kurām SEPTEMBRIS var kļūt par gada laimīgāko mēnesi

Trīs horoskopa zīmes, kurām SEPTEMBRIS būs labākais mēnesis!

Klāt septembris – laiks ievākt ārstnieciskas saknītes. Kā vislabāk pagatavot dažādus augu līdzekļus?

loading...