Kā rudenī pavairot krizantēmas ar spraudeņiem

19-11-2023

Foto – Pixabay

Pēc pieredzējušu dārzkopju domām, visdrošākais veids, kā rudenī pavairot krizantēmas, ir ar spraudeņu palīdzību. No stublāja izaug diezgan spēcīgi augi. Tie aug izturīgi pret salu un aukstumu.

Iesakām arī jums mēģināt pavairot krizantēmas ar spraudeņiem. Ko jums jāzina, lai to izdarītu, un kā sagatavot augsni, lasiet tālāk!



Kad ir labākais laiks, lai grieztu krizantēmu spraudeņus?

Kā pavairot krizantēmas

Lieki piebilst, ka audzētavās krizantēmas pavairo dažādos gadalaikos. Taču pieredzējuši dārzkopji joprojām priekšroku dod rudenim. Labākais laiks krizantēmu spraudeņu iegūšanai ir rudens beigas. Tad augs gatavojas atpūtai, bet zeme vēl nav sasalusi.

Optimālais krizantēmu griešanas periods ir oktobra pirmā puse. Tādējādi krizantēmu saknēm būs pietiekami daudz laika, lai nostiprinātos pirms ziemas iestāšanās.

Kā sagatavot augsni krizantēmu spraudeņu stādīšanai



Augsne krizantēmām

Veiksmīgai krizantēmu spraudeņu stādīšanai izvēlieties vieglu un labi drenētu augsni. Lai uzlabotu augsnes skābumu (un krizantēmām tam jābūt zemam), augsnei pievienojiet dzēstus kaļķus, maltu krītu vai dolomīta miltus.

Attiecībā uz augsnes sastāvu, ja stādāt krizantēmas podā, jāņem kūdra, meža augsne ar smiltīm vai perlītu.

Krizantēmu spraudeņi

Vispirms jāizvēlas spraudeņi. Izvēlieties veselīgus, pusnogatavojušos dzinumus ar labi attīstītiem pumpuriem.

Ja esat nolēmuši ņemt spraudeņus oktobrī, veidojiet garākus – no 8 cm līdz 15 cm garus spraudeņus. Ja vēlāk – līdz 6 cm garus. Pavairošanai piemēroti ir dzinumi ar 2-3 starpmezgliem un 3-4 lapām. Uz stublāja nedrīkst būt nekādu pārkoksnējušos audu.

Norādījumi par spraudeņu sagatavošanu stādīšanai

Nogrieziet garos dzinumus līdz 15 cm, šim nolūkam izmantojot dzinuma vidējo daļu. Griezumu virs pumpura veiciet slīpi un virs pumpura taisni. Nogrieziet lapas augšpusē līdz pusei un noņemiet apakšējās lapas.

Atstājiet dzinumus uz nakti mēslojumā vai augšanas stimulatorā. Tas veicinās sakņu veidošanos un palielinās veiksmīgu spraudeņu iegūšanas iespējas.

Ievietojiet spraudeņus sagatavotajā augsnē apmēram 5 cm dziļumā. Pirmās saknes parādīsies pēc dažām nedēļām. Pēc mēneša izveidosies dzinums.

Regulāri laistiet spraudeņus, lai augsne būtu mitra. Izmantojiet plēvi vai stiklu, lai radītu siltumnīcas efektu un uzturētu spraudeņus siltus un mitrus. Pēc dažām nedēļām, kad saknes būs izveidojušas pietiekamu sistēmu, var noņemt aizsegu.

Vai krizantēmu spraudeņus var ņemt no pušķiem?

No pušķa nogriezt krizantēmu nav sarežģītāk, nekā no dobes. Ja vēlaties eksperimentēt, ievērojiet iepriekš sniegtos norādījumus. Vienīgais, rūpīgi pārbaudiet, vai stublāji ir dzīvotspējīgi. Potcelmiem jābūt elastīgiem un zaļiem, ar stingrām lapām. Ja jūs ilgi turējāt pušķi siltā telpā, tas var nebūt piemērots spraudeņiem.

Kā nogriezt krizantēmu

Pareiza krizantēmu griešana neatkarīgi no tā, vai tās ir no dobes vai no pušķa, prasa rūpību un pacietību.

Ievērojot iepriekš aprakstītos soļus, jūs palielināsiet izredzes veiksmīgi pavairot savu iecienīto ziedu un pavasarī iegūt skaistu augu savam dārzam.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Krizantēma – rudens dārza valdniece. Kā to ilgāk saglabāt?

Kā stādīt un kopt krizantēmas, lai tās ilgi un krāšņi ziedētu