Kā rīkoties, ja mežā iekodis kāds mošķis?

02-08-2017

bruklenes

Tuvojoties rudenim, aizvien vairāk laikam pavadām mežā, lasot ogas un sēnes. Tomēr līdzās vērtīgajām dabas veltēm tur sastopamies arī ar dažnedažādiem kukaiņiem, kuru kodumi var būt ne tikai nepatīkami, bet arī bīstami veselībai. Izvairīties no kodumiem varam, izvēloties maksimāli aizsedzošu apģērbu un lietojot pretinsektu līdzekļus. Bet kā rīkoties, ja tomēr iedzēlusi lapsene vai piesūkusies ērce, lasi aptieku tīkla “Apotheka” sertificētās farmaceites Ivandas Krastiņas padomos.

Ja sakoduši odi vai knišļi, var uzsmērēt aptiekā pieejamos pretalerģijas gelus, kas atvēsinās, mazinās niezi un arī pumpu sārtumu. Var izmantot arī alveju saturošus gelus, kā arī speciālas ziedes pēc insektu kodumiem, kuru sastāvā ir augu valsts ēteriskās eļļas.

Bites, lapsenes vai sirseņa koduma gadījumā var lietot tos pašus pretalerģijas gelus, kas lokāli mazinās pietūkumu, apsārtumu un sāpes. Izteiktākas tūskas un apsārtuma gadījumā var iedzert aptiekā pieejamās pretalerģijas tabletes.

Ja kukaiņa koduma vieta ir ļoti sapampusi, apsārtusi, karsta un arī pašsajūta pasliktinās – var būt galvas reiboņi, nelaba dūša, aizsmakums, smagākā gadījumā sajūta, ka piepampst seja, kakls, ir apgrūtināta elpošana – tas liecina par smagu alerģisku reakciju, tāpēc steidzami jāizsauc ātrā palīdzība!

Ja iekodusi ērce, to vajadzētu izņemt ar speciālu ērču izņemšanai domātu pinceti. Ērce ir jāizvelk ar skrūvējošām kustībām. Tai noteikti nevajag liet virsū eļļas vai spirta šķīdumus, jo tādā veidā var izprovocēt, ka ērce koduma vietā izdalīs borēliju saturošu šķīdumu, kas var izsaukt Laima slimību!

Gadījumā, ja paši nevarat izņemt ērci, labāk doties uz Infektoloģijas centru, kur mediķi to izdarīs pareizi. Pēc tam sava pašsajūta ļoti uzmanīgi jāvēro no divām nedēļām līdz pat mēnesim. Ja paaugstinās temperatūra, sāp galva, parādās gripai līdzīgi simptomi, noteikti jādodas pie ārsta, lai pārbaudītos uz ērču encefalītu. Tāpat jāvēro ērces koduma vieta – ja tai apkārt parādās gredzenveidīgs apsārtums, arī noteikti jādodas pie ārsta, jo tā ir Laima slimības pazīme.

loading...