Kā pareizi izvēlēties augu šķirnes sēšanai? Pavasarīgi padomi dārzkopjiem + TABULAS

01-05-2021

Foto – Pixabay

šķirņu izvēli vajadzētu veikt pirms došanās uz veikalu. Sākumā jāizdomā, ko tieši jums nozīmē vārdi “laba šķirne”? Lai to būtu vieglāk izdarīt, piedāvājam ņemt vērā šādus kritērijus.

• Audzēšanas mērķis — savam priekam, ģimenes galdam vai tirgum. Tūlītējam patēriņam vai uzglabāšanai.

• Agrīnums — šķirņu aprakstos mēdz lietot vārdus “agrīna” vai “ vidēji agrīna šķirne”, nepieminot veģetācijas perioda ilgumu. Tas ir dienu vai nedēļu skaits no sēklu uz dīgšanas vai dēsta izstādīšanas līdz ražas novākšanas sākumam.

VAIRĀK UZZINI GRĀMATĀ DĀRZA DARBI GADALAIKOS!

Protams, šis rādītājs ir aptuvens un atkarībā no laika apstākļiem un augsnes mēdz atšķirties no norādītā par 5–7 dienām, tomēr tas dod iespēju salīdzināt šķirnes savā starpā. Nebūt ne vienmēr ir vajadzīgas tieši agrīnās šķirnes, uzglabāšanai ziemā vai konservēšanai la bā kās ir tās, ko vāc septembrī, oktobra sākumā.

Zinot veģetācijas perioda ilgumu, ir iespējams precīzāk saplānot sējas un stādīšanas laikus, lai nodrošinātu garāku ra žas novākšanas konveijeru ziedkāpostiem vai brokoļiem, salātiem vai redīsiem.

• Ražas kvalitāte, proti, sakņu, galviņu, sīpolu vai augļu lielums, forma un krāsa. Katram kultūr augam tie mēdz būt ļoti daudz veidīgi. Šeit izdarīt izvēli palīdz attēls uz paciņas, kaut gan ne visas firmas norāda tieši tās šķirnes foto. Lai nekļūdītos, ir vērts vispirms pameklēt šķirnes aprakstu sēklu firmas katalogā vai mājaslapā. Atcerēsimies, ka visu sēklu firmu nosaukumi ir norādīti paciņas marķējumā.

• Garša — šis rādītājs ir visai subjektīvs un ir atkarīgs kā no šķirnes, tā arī no audzēšanas paņēmieniem un apstākļiem. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi atcerēties jau pazīstamas šķir nes un audzēt tās, kuru garša pašiem patīk vislabāk.

• Piemērotība uzglabāšanai — ja jau plānojam ražu ziemā uzglabāt, jāizvēlas tam speciāli piemērotas šķir nes. Nav vērts uzglabāt ražu pa grabā tikai tāpēc, ka tā padevusies liela un nav iespējams to visu ātri apēst.

• Izturība pret slimībām un kaitēkļiem — daudziem kultūraugiem ir izveidotas pret vienu vai otru slimību un pret kaitēkļiem izturīgas šķirnes un tieši tām ir dodama priekš roka, izvēloties šķirnes audzē šanai. Visvairāk tādu šķirņu ir tomātiem un gurķiem, bet ir arī zemenēm, salātiem, spinātiem, redīsiem, kabačiem un citiem. Šo informāciju parasti nenorāda uz sēklu paciņām, tā ir meklējama šķirņu aprakstos selekcijas firmu katalogos.

• Sēklas cena ir būtiska, bet jāņem vērā ne tikai paciņas cena, bet arī sēklu daudzums tajā. Nereti šķietami lētās sēklu paciņas satur vien 3–5 sēklas.

Kur iegādāties sēklas, lasi nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2
loading...