Bietes, tāpat kā citi vietējie dārzeņi, prasa lielu uzmanību stādīšanas un mēslošanas laikā. Taču vasaras beigās jūs iegūsiet bagātīgu ražu.
Jāatzīmē, ka no daudzajām biešu šķirnēm pārtikai vispiemērotākās ir galda bietes (sarkanās). Par tās stādīšanas un barošanas īpatnībām tiks runāts turpmāk.
Pat ja jūsu ģimenē tās nav lielā cieņā, noteikti izdosies atrast interesantas receptes.
LABĀKĀS BIEŠU SALĀTU RECEPTES!
Biešu salāti ar apelsīniem. + Vēl piecas biešu salātu receptes!
Kārtainie biešu salāti. + Vēl piecas lieliskas receptes ar vērtīgo un košo dārzeni!
Padomājiet, piemēram, par visu iecienīto boršču – ēdiena garša ir bagātīgāka un saldāka, ja tam pievieno mājās gatavotus dārzeņus. Turklāt bietes nelielos daudzumos var izmantot arī citās receptēs, piemēram, kā pārtikas krāsvielu konditorejas krēmos. Nemaz nerunājot par to, ka bietes ir ļoti bagātas ar vitamīniem.
BORŠČA RECEPTES!
Dārzeņu sagatave borščam taviem krājumiem. Tikai stunda, lai ietaupītu daudz laika ziemā!
Ātrais borščs ar malto gaļu. Ukraiņu saimnieces Marinas recepte
Daudzas saimnieces bietes stāda līdzās burkāniem. Šis tandēms ir ļoti izdevīgs galvenokārt pašām kultūrām, un tam nepieciešami vienādi apstākļi.
Bietēm un burkāniem, tāpat kā citām dārzeņu kultūrām, nepieciešams pietiekami daudz gaismas un siltuma, lai gan salīdzinājumā ar citiem dārzeņiem tie nav tik izvēlīgi attiecībā uz stādīšanu.
Lūk, no kā vajadzētu izvairīties, stādot bietes un burkānus!
Izvairieties no aukstuma un zemas temperatūras. Stādot bietes un burkānus, vienmēr centieties atrast saulainu vietu ar vieglu, irdenu augsni, bet ne tiešos saules staros, citādi jūsu augi iznīks pat ar pastāvīgu laistīšanu.
Ja stādīšanas laikā ir līdz +25 °C, sēklas sadīgst dažu dienu laikā. Savukārt, ja temperatūra nepārsniedz 5 °C, līdz sēklas sadīgst ne vēlāk kā pēc 3 nedēļām.
Jāizvairās no platībām, kurās tika sēts rapsis, cukurbietes un/vai saulespuķes. Tās ļoti noplicina augsni, tāpēc jūsu sakņaugi nebūs pietiekami “pasargāti” no temperatūras viļņiem vai sezonālām infekcijām.
Izvairieties no pārblīvēšanās. Bietēm un burkāniem patīk daudz vietas. Pirms sējas rindas izstiepiet (8-10 cm, kad stādi parādās, vai 30 cm sākumā), lai izvairītos no pārmērīgas apputeksnēšanas un nodrošinātu pietiekamu apgaismojumu. Tomēr nav ieteicams atstāt arī pārāk lielu attālumu, jo pretējā gadījumā izaugs pārāk liels nevis dārzenis, bet gan tā laksti.
Tā kā bietes un burkāni ir siltumu mīloši dārzeņi, tie jāstāda maija vidū vai beigās. Pats galvenais, neaizmirstiet, ka jūsu ikdienas kopšana ir garantija labai ražai.
Ar ko mēslot bietes, ja tās slikti dīgst
Kā minēts iepriekš, burkāniem un bietēm nav nepieciešama īpaša kopšana, taču, jāpiebilst, tikai tad, ja pareizi mēslojat augsni un sēklas.
Piemēram, biešu sēklas pirms sējas uz nakti atstāj pelnu šķīdumā (1 ēdamkarote pelnu uz litru ūdens), un daži audzētāji vagās pievieno vistu mēslus ar salmiem vai kūtsmēslus. Bet burkānu sēklas pirms sējas ieteicams sajaukt ar slapjām smiltīm (bet tā ir ļoti riskanta metode, jo pēc šādas mēslošanas var parādīties gliemeži). Augsne pirms sēšanas jāmēslo ar kompostu.
Ja redzat, ka sēklas nedīgst vai dīgst ļoti lēni, piedāvājam dažas iespējas, kā bietes barot pēc to sadīgšanas.
Amonjaks. Tas ir labs līdzeklis, ja dārzeņiem trūkst slāpekļa vai ja cīnāties ar parazītiem. Izšķīdiniet 1-2 ēdamkarotes 10 l ūdens un papildiniet augsni dobēs.
Raugs + koksnes pelni. Šis mēslojums stiprinās augu saknes un padarīs tās izturīgas pret pavasara temperatūras lēcieniem. Pievienojiet 10 g sausā rauga vai līdz 200 g svaiga rauga un 2-3 ēdamkarotes cukura 10 litriem silta ūdens. Pēc 2-3 stundu infūzijas ar šķīdumu aplaistiet biešu dobi, pirms tam uzklājot 100 g uz 1 kvadrātmetru koksnes pelnu.
Zāļu “tēja”. Šis, iespējams, ir labākais biešu mēslojums. Tā piesātinās jūsu sakņu kultūru ar nepieciešamajiem mikroelementiem un palīgbaktērijām. Piepildiet līdz 50 litru ietilpīgu trauku ar nātrēm, stublājiem un citām nezālēm (bez sēklām!), pārlejiet to visu ar ūdeni un atstājiet fermentēties 10 dienas (katru dienu maisot).
Sāls. Izšķīdina 1 līdz 2 ēdamkarotes sāls 10 litros ūdens un iestrādā augsnē, uzmanot, lai nepieskartos lapām. Šis variants ir piemērots tikai tad, ja biešu lapas ir ieguvušas sarkanīgu nokrāsu. Šī mērce padarīs bietes un burkānus sulīgākas un saldākas.
Kaļķi. Galvenais biešu un burkānu sēklu ienaidnieks ir skāba augsne. Lai izvairītos no nepatīkamām sekām, ieteicams šādu augsni aplaistīt ar kaļķu šķīdumu (viena glāze kaļķu uz 12 litriem ūdens), kad augsnē ir parādījušās līdz 5 lapām uz augu.
Jūnijā biešu lapas no rīta un vakarā papildina ar mangāna, borskābes un urīnvielas šķīdumu.
Ja tiek ievēroti visi noteikumi, pirmās bietes varēs novākt augusta beigās vai septembra sākumā.
LASIET ARĪ ŠOS PADOMUS!
Ko nestādīt blakus bietēm, lai nepazaudētu visu ražu? Augsekas noteikumi
Kā iegūt varenu burkānu ražu? Pieredzē dalās audzētāja
Kurus augus stādīt starp kartupeļu vagām? Dārzkopju padomi
Sīpoli un burkāni – ideāli kaimiņi sakņu dārzā. Un uz šķīvja!