Kā ārstēt rozes bez ķimikālijām: tautas līdzekļi pret laputīm, rūsu, ērcītēm

22-05-2023

Foto – Pixabay

Kā bez ķimikāliju lietošanas apsmidzināt rozes pret kaitēkļiem un slimībām – pieredzējušu dārzkopju padomi.

Tiklīdz sākas rožu ziedēšanas sezona, sākas problēmas ar laputīm, miltrasu un rūsu. Nesteidzieties doties uz veikalu, lai iegādātos kārtējo līdzekli – jo īpaši tāpēc, ka daudzi kaitēkļi un slimības pret tiem jau ir imūni. Izmēģiniet tautas līdzekļus – tālāk atradīsiet, kā apsmidzināt rozes pret kaitēkļiem un slimībām.

Kā apsmidzināt rozes pret laputīm, zirnekļērcēm un citiem kaitēkļiem

Pirmais noteikums rožu mīļotājiem ir regulāri pārbaudīt, vai rožu krūms nav invadēts ar kaitēkļiem vai saslimšanas pazīmēm. Vieglāk ir cīnīties ar tiem jau pašā sākumā.

Ja sastopat lapgraužu kolonijas, laputis, miltrasu vai rūsu – ķerieties pie darba. Starp citu, šos tautas līdzekļus var izmantot arī profilaksei.

Miltrasa uz rozēm – kā ar to cīnīties?

Kā izskatās miltrasa uz rozēm: balts pārklājums uz lapām, dzinumiem un pumpuriem. Lai no tā atbrīvotos, palīdz šādi līdzekļi.

Kūtsmēsli un koksnes pelni

Atšķaidiet 1 kg kūtsmēslu ar 10 litriem ūdens, pievienojiet 200 g pelnu, atstājiet siltā vietā uz nedēļu, pēc tam izkāšiet. Atšķaidiet uzlējumu proporcijā 1:10 un izsmidziniet uz lapām. Atkārtojiet pēc 3 līdz 4 dienām.

Soda un ziepes

Atšķaidiet 1 ēdamkaroti cepamās sodas un 1/2 tējkarotes veļas ziepju 4 litros silta ūdens un apsmidziniet rozes. Atkārtojiet vēl pēc vienas līdz divām reizēm nedēļā.

Sūkalas

Atšķaidiet sūkalas ar ūdeni proporcijā 1:10. Apsmidziniet krūmus 3 reizes ik pēc 3 dienām.

Ķiploki

Sasmalcina 300 g ķiploku, pievieno 10 litrus ūdens, nostādina 24 stundas, pēc tam notecina. Apsmidzina krūmus 1 līdz 2 reizes.

Mangāns

Atšķaidiet 3 g mangāna 10 litros ūdens, izsmidziniet un aplaistiet rozes.

Rūsa uz rozēm – kā ārstēt

Rūsa ir ļoti viltīga lieta, jo tā diezgan ātri izplatās pa visu augu. Tāpēc, ja to pamanāt, nekavējoties kaut ko dariet.

Rūsa izskatās šādi: dzelteni vai oranži pulverveida plankumi uz lapām, lapotnēm, kātiņiem un pumpuriem.

Kā apstrādāt rozes pret rūsu

Dadža uzlējums

Šis augs satur indīgas piena sulas. Sasmalciniet 1,5 kg samaltu dadža lakstu un aplejiet ar 10 litriem silta ūdens un atstājiet uz 24 stundām, lai ievilktos. Apsmidzina rozes 1-2 reizes.Veļas ziepju un vara sulfāts

Izšķīdina 300 g veļas ziepju 9 litros mīksta ūdens. Atšķaidiet 30 g vara sulfāta 1 litrā karsta ūdens, plānā strūklā pievienojiet ziepju šķīdumam un samaisiet. Atdzesē līdz 20-25 °C un izsmidzina rozes.

Svarīgi: nelietot šo šķīdumu, ja tajā nogulsnējas pārslas.

Melnie plankumi uz rozēm – kā ar tiem cīnīties

Rozēm rodas melnie plankumi: noapaļoti, violeti brūni plankumi, kas laika gaitā kļūst melni un kuru dēļ lapas savelkas un nokrīt.

Kūtsmēsli

Atšķaidiet kūtsmēslus proporcijā 1:20, atstājiet uz divām dienām un apsmidziniet rozes. Veiciet to reizi nedēļā, līdz krūms ir vesels.

Ķiploku uzlējums

Sasmalciniet 500 g ķiploku un pārlejiet tos ar 5 litriem silta ūdens. Pēc stundas ūdeni notecina atsevišķā traukā un pārlej ķiplokus ar 1 l tīra ūdens. Pēc stundas apvieno abus šķīdumus un pievieno vēl 4 litrus ūdens. Atšķaidiet 1,5 glāzes gatavā uzlējuma 10 litros ūdens.

Joda šķīdums

Melno plankumu profilaksei: atšķaidiet 5 ml joda 2 litros ūdens un apsmidziniet rozes.

Kā apsmidzināt rozes pret laputīm, zirnekļērcēm un citiem kaitēkļiem

Rozes ir iecienījuši laputis, zirnekļa ērces, rožu zirneklis, tripsis un citi kaitēkļi. Tos var apkarot ar šādiem līdzekļiem.

Veļas ziepes

Atšķaidiet 4-5 ēd.k. ziepju gabaliņus 1 litrā silta ūdens un apsmidziniet rozes.

Pelni

300-400 g pelnu atšķaida 10 litros ūdens, novieto virs uguns un vāra 2 stundas. Ļauj atdzist un apsmidzina krūmus.

Sarkanie pipari

Sasmalcina 200 g žāvētu vai 600 g svaigu sarkano piparu un pievieno 2 litrus ūdens. Vāra 1 stundu, pēc tam ļauj nostāvēties 2 dienas. Notecina, 1 l novārījuma atšķaida 10 litros ūdens, pievieno 40 g veļas ziepju un apsmidzina krūmus.

Sīpoli

Sasmalcina 2-3 vidēja lieluma sīpolus, var būt ar miziņām, pārlej ar 10 litriem ūdens un 24 stundas nostādina. Notecina, pievieno 30 g sasmalcinātu veļas ziepju un apsmidzina krūmus.

Ķiploki

Sasmalcina 200 g ķiploku, var arī ar miziņām, ielej 1 litrā ūdens un 5 dienas nostādina siltā vietā. Atšķaidiet 100 ml uzlējuma 5 l ūdens un aplaistiet ar kaitēkļiem invadēto rožu platības.

Vērmeles

Papildina 5 litrus ūdens ar 150 g vērmeles un atstāj uz 14 dienām. Atšķaidiet ar ūdeni proporcijā 1:10 un apsmidziniet ziedus.

Rožu apstrāde – gan slimību, gan kaitēkļu apkarošanai – veicama sausā, mākoņainā laikā. Pēc lietusgāzēm smidzināšanu atkārtojiet. Ja ar vienu apstrādi nepietiek, to atkārtojiet, bet vislabāk ir to veikt pārmaiņus.LASIET ARĪ ŠOS PADOMUS!

Kā mēslot rozes, lai krāšņi ziedētu visu vasaru. + Vēl trīs padomi rožu kopšanai

Dārzu apsēdušas maijvaboles! Kā atbrīvoties?

Rozēm garšo degvīns! Kā izmantot spirtoto dzērienu rožu kopšanai?