Cilvēkiem jau sirmā senatnē bija zināmas skujkoku dziednieciskās īpašības, un tas nav nekas pārsteidzošs. Labvēlīgi uz pašsajūtu iedarbojas jau to klātesamība: gaistošie fitoncīdi, ko satur skujas, piepilda gaisu ar patīkamu aromātu, kas uzlabo garastāvokli un iznīcina slimības rosinošos mikrobus.
Savukārt kuplie skuju čemuri ir visīstākā zaļā aptieka: tajos ir vitamīni, makro- un mikroelementi, aminoskābes, to skaitā arī neaizvietojamas. Visā šajā bagātībā skujkoki ir gatavi dalīties ar cilvēku – tikai jāprot to izmantot.
1. Egļu asās adatiņas lieliski palīdz visiem, kurus nomoka bezmiegs un ādas izsitumi: 2 saujas skuju aplej ar litru ūdens, uzkarsē līdz viršanai un uz lēnas uguns vāra 10 minūtes.
Tad novārījumu izkāš un pielej 33–35 grādus siltam vannas ūdenim. Vannu sagatavo pirms gulētiešanas, procedūras ilgums – 20 minūtes.
Skuju vannai ir ne tikai nomierinošs efekts – tā atjaunina ādu, paaugstina tās aizsargfunkcijas un palīdz tikt galā ar dažādām saaukstēšanās slimībām. Kopīgais ārstēšanās kurss – 12–14 procedūru.
2. Egļu vannas palīdz arī pret reimatismu, podagru un kāju paralīzi: 2 kg svaigu skuju un sasmalcinātu zaļo čiekuru aplej ar 6 litriem auksta ūdens un 2 stundas nostādina. Tad liek uz uguns, uzkarsē un vāra 30 minūtes. Pēc tam karsto novārījumu izkāš un pielej 38–39 grādus siltam vannas ūdenim.
3. Pret radikulītu: egļu skuju novārījumam pieliek 4 ēdamkarotes vārāmā sāls. Vannā jāpaguļ 20 minūtes (kad ūdens nedaudz atdziest, jāpielej klāt karstais). Pēc procedūras sausi jānoslaukās, sāpošā vieta jāaptin ar vilnas šalli vai lakatu un jāliekas gultā. Pilns ārstēšanās kurss – 10–12 vannu.
4. Ļoti veselīgi ir skuju uzlējumi. Pret avitaminozi: 4 glāzes egļu skuju aplej ar 600 ml auksta ūdens, pievieno viena citrona sulu un, ik pa laikam apmaisot, nostādina tumšā vietā 2 dienas. Dzer pa glāzei dienā. Uzlējumu var gatavot arī no priedes un baltegles skujām. Tas nav jāvāra!
5. Pret gastrītu ar paaugstinātu kuņģa sulas skābes līmeni: 0,5 kg žāvētu mežrozīšu paaugļu aplej ar 3,5 litriem ūdens un nostādina 30 minūtes. Pēc tam uzvāra un nostādina vēl 2 stundas. Kad augļi būs nosēdušies, tos saspaida piestiņā, tad visu vēlreiz uzkarsē līdz viršanai, vāra 5 minūtes, pieliek 100 g egļu skuju un karsē uz uguns vēl 5 minūtes. Tad nedaudz atdzesē un novārījumā iemaisa 3 ēdamkarotes medus. Šo garšīgo un veselīgo dzērienu dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pēc ēšanas. Kurss – viens mēnesis
6. Asinsvadu tīrīšanai: ņem 5 ēdamkarotes egļu skuju, 3 ēdamkarotes mežrozīšu paaugļu un 2 ēdamkarotes sīpolu mizu. Visu sasmalcina, aplej ar 4 glāzēm verdoša ūdens, vāra 10 minūtes, pusstundu nostādina, tad izkāš caur blīvu kokvilnas audumu.
Lieto pa 50 ml 3 reizes dienā un reizi pirms gulētiešanas.
7. Imunitātes paaugstināšanai var pagatavot vitamīniem bagātu dzērienu: 0,5 kg egļu skuju aplej ar 2,5 litriem verdoša ūdens, vāra 30 minūtes, 2 stundas nostādina, tad izkāš caur marli un pēc garšas pieliek cukuru, dzērveņu vai skābo kāpostu sulu. Salej pudelēs un uzglabā ledusskapī. Lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pēc ēšanas.
Uzmanību! Lietot vairāk par glāzi egļu skuju novārījuma vai uzlējuma dienā nav vēlams, jo tas stipri aktivizē nieru darbību.
8. Pret saaukstēšanos labi palīdz egļu skuju komprese: egļu skujas samaļ gaļas maļamajā mašīnā un ar iegūto masu piepilda puslitra burciņu. Pieliek 2 ēdamkarotes medus, visu rūpīgi samaisa, maisījumu uzziež mīksta auduma salvetei un uzliek uz krūtīm (komprese jātur ne mazāk kā 2 stundas, tai var izmantot arī priežu skujas).
9. Egle spēj parūpēties ne tikai par veselību, bet arī skaistumu. Pret taukainu un porainu ādu: ņem 25 g skuju, 35 g asinszāles, pa 50 g liepu ziedus un raudeni, visu sajauc, aplej ar 2 litriem verdoša ūdens, vāra 10 minūtes, tad izkāš un pielej 36–37 grādus siltam vannas ūdenim. Procedūras ilgums – 30 minūtes, pilns aromātiskās ārstēšanās kurss –12 vannu.
10. Pret taukaino seboreju un matu izkrišanu: 20 g egļu skuju saspaida piestiņā, aplej ar glāzi ūdens, uzkarsē līdz viršanai, 15 minūtes vāra uz lēnas uguns, 2 stundas nostādina, tad izkāš un ierīvē tīrā galvas ādā. Procedūru atkārto 2–3 reizes nedēļā, ārstēšanās kurss – 2 mēneši.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Rudenī ievāc priežu skujas. Kur tās noder?
Vārām skujas! Priežu novārījums palīdz pret milzum daudzām kaitēm
Dziednieciskās skujas: kupliem matiem, veselīgai elpošanai