Kā apstrādāt tomātu sēklas pirms sēšanas? Dārzkopju padomi

21-01-2024

Tuvojoties pavasarim, daudzi vasarnīcu īpašnieki sāk aktīvi gatavoties jaunajai sezonai. Viens no galvenajiem šī procesa posmiem ir tomātu sēklu sagatavošana. Pareizai sēklu apstrādei pret slimībām ir liela nozīme nākotnes ražas veidošanā.

Aplūkosim vienu no efektīvām tomātu sēklu apstrādes metodēm, izmantojot hlorheksidīnu.

Kāpēc nepieciešams apstrādāt tomātu sēklas

Lielākā daļa slimību, kas var skart dārzeņu kultūras, izplatās caur sēklām. Uz sēklu virsmas var atrasties patogēnās sēnītes un mikroorganismi, kas nākotnē var radīt problēmas. Sēklu apstrāde pirms sēšanas palīdz samazināt slimību risku un nodrošina veselīgu stādu attīstību.

Viens no vienkāršiem un pieejamiem tomātu sēklu apstrādes veidiem ir izmantot hlorheksidīnu. Lai panāktu maksimālu efektivitāti, ir svarīgi apstrādi veikt aptuveni mēnesi pirms sējas.


Kā sagatavot tomātu sēklas stādu stādīšanai

1. solis: Hlorheksidīna šķīduma sagatavošana

Vispirms pagatavojiet hlorheksidīna šķīdumu. Vienkārši pievienojiet dažus pilienus hlorheksidīna glāzei ūdens. Sēklu saskares laikam ar šķīdumu nevajadzētu pārsniegt 5 minūtes.

1. posms: Sēklu apstrāde

Tomātu sēklas iegremdējiet hlorheksidīna šķīdumā uz piecām minūtēm. Šis īsais laiks ir pietiekams, lai iznīcinātu lielāko daļu patogēnu un slimību ierosinātāju.
2. posms: Žāvēšana un uzglabāšana

Pēc apstrādes sēklas rūpīgi jāizžāvē. Lieto marli vai citu mīkstu drānu, lai noņemtu lieko mitrumu. Pēc tam sēklas novietojiet sausā vietā turpmākai glabāšanai līdz stādīšanai.

Papildus hlorheksidīnam var izmantot arī alternatīvu apstrādes metodi – mangāna (kālija permanganāta) šķīdumu.

Lai to izdarītu, izšķīdiniet pusi tējkarotes mangāna glāzē silta ūdens un iegremdējiet sēklas šķīdumā uz piecām minūtēm. Pēc tam pirms uzglabāšanas veiciet arī žāvēšanas procedūru.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Sākam lūkot tomātu šķirnes! Dzeltenie ‘Medovij Spas’ – vieni no saldākajiem tomātiem pasaulē

Balkona tomāti jeb pundurtomātiņi aizņemtajiem. Audzēšanas knifiņi un šķirnes

Divi veidi, kā savākt tomātu sēklas un saglabāt līdz nākamajai sezonai