Kā apgriezt rozes pēc ziedēšanas, lai atkal sulīgi ziedētu: galvenais noteikums

22-06-2024

Foto – Pixabay

Pastāstīsim, kā pareizi apgriezt rozes vasarā, kad tās zied, un kāpēc to darīt.

Pēc ziedēšanas rozes – jo īpaši tās, kas sezonas laikā zied vairāk nekā vienu reizi – ir nepieciešams apgriezt. Kāpēc to darīt un kā apgriezt krūmu rozes, tējas hibrīda, floribundas un citu sugu rozes, lai tās pēc iespējas ilgāk priecētu acis.

Cik bieži jāgriež rozes

Pēc tam, kad roze ir uzziedējusi, tā visus savus spēkus novirza sēklu veidošanai. Ja tās nav vajadzīgas, zieds tikai tērē savus spēkus, tāpēc pēc ziedēšanas rozes ir nepieciešams apgriezt.

Novītušās ziedkopas ir jānogriež, pēc tam visas barības vielas tiks novirzītas krūma attīstībai un turpmākai ziedēšanai, kas būs ilgāka un bagātīgāka.

Rozes jāapgriež uzreiz pēc ziedēšanas.

Arī pēc nokaltušo ziedkopu atdalīšanas rozes dārzā izskatīsies glītākas, un, pat ja dažas šķirnes zied tikai reizi sezonā, tās priecēs ja ne ar ziediem, tad ar zaļu lapotni.

Kā apgriezt rozes pēc ziedēšanas

Jāatceras tikai viens noteikums: nogatavojušos ziedkopas jānogriež virs pirmās īstās lapas.

Īstā lapa ir lapa, kurai ir piecas mazas lapiņas, bet ir šķirnes, kurām uz īstās lapas ir septiņas šādas lapiņas.

Tas nozīmē, ka, sākot no rožu nokaltušā pumpura vai ziedkopas, uz dzinuma jāatrod pirmā piecu lapu vai septiņu lapu vieta.

Dzinumam jābūt nogrieztam virs pirmās pieclapainās daivas (vai septiņlapainās daivas) 1 cm attālumā no tās, 45 grādu leņķī.
Vēl viens svarīgs punkts: griezt virs pumpura, kas atrodas ārējā pusē, lai jaunais dzinums augtu nevis krūma centrā, bet gan uz āru.

Saskaņā ar šo apgriešanas noteikumu krīt arī rozes, kas uz viena stublāja veido vairākus pumpurus (floribundas, platlapu alpīnisti, krūmi), un tējas hibrīdi, kas uz stublāja dod tikai vienu ziedu.

Dažkārt dārznieki iesaka tējas hibrīda rozes nogriezt vēl zemāk – tā, lai uz dzinuma paliktu tikai 3-4 lapas virs augsnes līmeņa, lai stimulētu dzinumu augšanu no saknēm. Bet, ja jums ir žēl to darīt, ievērojiet iepriekš minēto noteikumu.

Arī pēc ziedēšanas varat veikt nelielu sanitāro apgriešanu – noņemiet nokaltušos, salauztos un vājos dzinumus.

Attiecībā uz to, kā apgriezt vīteņrozes, tad papildus varat arī noņemt un daļu dzinumu, kas sabiezina krūmu.
LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!

Labākais veids, kā mēslot rozes vasarā bez ķīmijas. Ziedēs ilgi un krāšņi!

Kā ārstēt rozes bez ķimikālijām: tautas līdzekļi pret laputīm, rūsu, ērcītēm

Kā mēslot rozes, lai krāšņi ziedētu visu vasaru. + Vēl trīs padomi rožu kopšanai