Janvāris – mēnesis, kad vislabāk pareģot nākotni. Izmēģini senču rituālus!

28-01-2018

sveces


Zīlēšana Jaunā gada pirmajā mēnesī ir ļoti sena ieraša, jo tieši jauna cikla sākumā cilvēkiem ir vēlme uzzināt to, kas ir slēpts un noslēpumains. Zīlēšana ir interesants un aizraujošs process, bet dažkārt šāda vēlme izzināt nākotni var būt arī biedējoša.

Zīlēšana janvārī jau kopš senatnes bijusi īpaši populāra jaunu meiteņu un precētu sieviešu vidū. Vēlu vakarā vai naktī meitenes sanāca kopā, lai uzzinātu savu nākamo vīru vārdus vai kāzu datumu, bet precētas sievietes zīlēja par labklājību mājās.

Zīlēšanas seansa laikā ir jāievēro vairāki tradicionāli noteikumi

1. Rituāla laikā nedrīkst sakrustot rokas vai kājas. Uzskata, ka roku un kāju sakrustošana var maldinoši ietekmēt lietas, ar kurām vēlies veikt rituālu.

2. Obligāti jānoņem gredzeni, rotaslietas vai citi ķermenim apsieti priekšmeti, piemēram, josta. Dažreiz rituāla laikā izlaiž matus vai pat novelk apavus un apģērbu.

3. Telpā, kurā norisinās zīlēšanas rituāls, nedrīkst trokšņot, jābūt klusumam. Telpu drīkst apgaismot tikai ar svecēm, nevienu citu gaismas avotu nedrīkst izmantot.

4. Zīlēšanas laikā jānovelk reliģiska rakstura rotaslietas un no istabas jāiznes ikonas.

Īpašu uzmanību pievērs vietas izvēlei, vietai, kurā norisināsies zīlēšanas seanss, noteikti jābūt īpašai vai pat nešķīstai no senču ticējumu viedokļa. Viena no labākajām vietām varētu būt pirts. Saskaņā ar nostāstiem pirtī dzīvoja gari, dažādi briesmoņi. Pamesta veca māja, bēniņi vai pagrabs arī der šāda veida zīlēšanas rituāliem.
Paši drosmīgākie zīlētāji dodas pat uz kapsētu, jo par vērtīgu telpu tiek uzskatīts punkts, kurā krustojās divas pasaules vai to pierobežas zona. Šādas vietas var būt sliekšņi, vārti, māju stūri. Viena no visspēcīgākajām vietām zīlēšanas rituāliem ir krustceles. Saka, ka katras krustceles pieder kādam dēmonam un šādās vietās katrs jūt tumšo spēku klātbūtni.

Daži zīlēšanas rituālu piemēri

1. Naktī, ejot uz krustcelēm, uzdod jautājumu par savu nākamo līgavaini, tad apvelc ap sevi apli. Pēc tam, uzmanīgi jāklausās, kas notiek apkārt. Jautras sarunas, smieklus, dziesmas, jebkuras citas pozitīvas emocijas nozīmēs, ka drīz precēsies. Lamas, strīdi, raudāšana atliks kāzas uz gadu.

2. Uz galda izkārto īpaši sagatavotus, nelielus priekšmetus – monētas, gredzenus, adatu, auskaru, lakatiņu. Liec lietā fantāziju un pievieno vēl citas lietas.

Pēc tam cilvēkam ar aizvērtām acīm jānoliek kreisā roka uz galda. Šis zīlēšanas rituāls ir domāts, lai saprastu, kāda nozīme ir lietai, uz kuras nolaižas roka. Piemēram, monēta nozīmē bagātību, lakatiņš – bēdas un problēmas, atslēgas – jaunu dzīvokli, gredzens – kāzas. Sievietes šo rituālu var nedaudz izmainīt un uzzināt nākotnes līgavaiņa profesiju. Monēta – baņķieris, pase – jurists, auto vadītāja apliecība – autobusa vadītājs, zibatmiņa – programmētājs, šķēres – celtnieks, karote – pavārs. Arī šeit der izmantot fantāziju.

3. Nākamajam zīlēšanas rituālam būs nepieciešams kaķis. Kaķim ir jāstāv uz istabas sliekšņa. Iedomājies vēlēšanos un pasauc kaķi. Ja kaķis pārkāps slieksni ar kreiso ķepu – vēlēšanās obligāti piepildīsies, ja ar labo ķepu – radīsies šķēršļi, kuri būs jāpārvar.

4. Šis rituāls ir ļoti populārs, to var veikt jebkurā dienā. Paņem kādu grāmatu. Iedomājies lapaspuses numuru un rindkopas skaitu no lappuses augšas. Atliek tikai atvērt grāmatu un interpretēt ziņu!

loading...