Ja divdesmit otrais februāris auksts, sals turēsies ilgi, prognozē laika vērotājs Bukšs

21-02-2018

koks_ziema


22.februāris – Pētera krēsla diena. Ja Pētera krēsla dienā ir auksts laiks, tad tāds pats laiks būs vēl labu laiku un siltums tik drīz nav gaidāms. Ja spīd saule, tad paredzama laba raža. Ja vistām, zosīm un pīlēm šajā dienā taisa ligzdas kur perēt, tad labi izdodas, tautas gudrības atgādina pazīstamais laika vērotājs Vilis Bukšs.

24.februāris, citviet 25.februāris, ir Matīsa diena. Tā ir pirmā kustoņu diena. Dzīvā radība sāk mosties no ziemas miega. Sēklu pirms pavasara sējas šajā dienā izliek salā, jo saldēta sēkla dod labāku ražu.

Ticējumi
Ja istabā lido kodes, martā būs aukstums. Nedrīkst no meža nest žagarus, tad čūskas nāk tuvu pie mājas.
Jo aukstāka februāra pēdējā nedēļa, jo siltāks laiks gaidāms martā. Arī sniegs februārī jau smaržo pēc pavasara.

Ja seko ticējumiem un zīmēm dabā, kā arī laika zīmēm nozīmīgās dienās, tad februārim vajadzētu būt ar vieglai ziemai raksturīgiem laika apstākļiem. Tas ir, neliels līdz mērens sals un pa vidu īslaicīgi atkušņi. 20. augusts, kas bija apmācies un 27. decembris, kad bija atkusnis, paredz maigu un nokrišņiem bagātu Sveču mēnesi. Vērojumi dabā (putni, čiekuri egļu galotnēs un kukaiņi, kas sastopami ziemas vidū) liecina, ka atlikusī ziema paies bez barga sala, bet nokrišņu būs daudz. Uz pavasara pusi Austrumlatvijā var izveidoties dziļa sniega sega.

Šogad februāris paies neliela līdz mērena sala zīmē ar noslieci uz siltāku no vidējās mēneša normas.

Bieži mākoņains un ar nokrišņiem lielākoties sniega veidā. Iegriežoties brāzmainiem vējiem nereti putinās, bet mēneša beigās iestājoties atkusnim un uzspīdot saulītei varēsim sajust arī pavasara vēsmas.

Mēneša otrajā pusē, laikā ap 20. februāri, atkal pastiprināsies sals un temperatūra dažās naktīs var nokrist zem mīnus 15 grādiem. Laikā ap 25. februāri vairāk nokrišņu, bet mazāks sals, kam sekos dienas ar atkusni dienās un nelielu salu naktīs. Šajā laikā ceļi slideni, brīdina laika vērotājs.

Latvijas austrumpusē sniega sega ne tikai saglabāsies līdz mēneša beigām, bet arī pieaugs. Neskatoties uz salu ledus ūdenstilpēs paliks nedrošs, jo zem biezās sniega segas neaizsalušie ūdeņi ir apslēpto ielūšanas draudu avots.

loading...

1 Comment

  1. Anonymous 27.02.2018 at 15:48 - Atbildēt

    Pilnīgi garām.Austrumlatvijā 27.februāris -20 un tik nejauks vējš ka liekas ir -25