Iznīcinās visu puķu dārzu: kā glābt rozes no tripšiem

10-07-2024

Foto – Pixabay

Kaitēkļi, ko dēvē par tripšiem, ietekmē ne tikai puķes, bet arī dārzeņu kultūras.

Ja rožu pumpuri bez redzama iemesla sāk nokalst un melnēt ziedlapiņas pie malām, bet paši ziedi, atvērušies, izskatās nesakopti un “apgrauzti” – apsveicam, jūsu rožu dārzam ir uzbrukuši tripsis.

Tā nav jūsu vaina: šie kukaiņi ir ļoti neatlaidīgi kaitēkļi, un dabā to ir vairāk nekā 6 tūkstoši sugu, tāpēc agrāk vai vēlāk jums nācās ar tiem sastapties. Mēs jums pastāstīsim, cik bīstami ir trīsi, kā cīnīties ar kaitēkļiem un vai ir reāli no tiem atbrīvoties ar tautas līdzekļu palīdzību.

Kas ir tripši

Tripši ir mikroskopiski kukaiņi, kas var uzreiz netikt pamanīti. Tripšiem ir vairākas pasugas, un lielākā daļa no tiem ir kaitēkļi. Tie ēd ļoti dažādus augus, tāpēc, ja tie parādījušies puķu dārzā, esiet pārliecināti, ka drīzumā tripsis būs arī uz gurķiem un citiem dārzeņiem, tāpēc ar tiem steidzami jācīnās.

Kādu kaitējumu tripši nodara? Tie barojas ar augu sulu, ko pirms tam caurdur, un uz lapām vai auga audos dēj kāpurus. Kaitēkļi pārnēsā bīstamas vīrusu infekcijas, to caurumu vietās var iekļūt bīstami mikroorganismi un sēnītes.




Ja kukaiņiem ir piemēroti apstākļi, tie var vairoties visu gadu un darīt to ļoti ātri. Tie dzīvo kolonijās, un to bīstamība ir tā, ka tie pierod pat pie toksiskām ķīmiskām vielām un izstrādā imunitāti.

Daži kaitēkļu veidi pat sargā savus kāpurus un atstāj pēdas tur, kur ir barība viņu radiniekiem. Par visbīstamākajiem tiek uzskatīti rietumu ziedu tripsis, melnais tripsis, amerikāņu tripsis, rožu tripsis, dracēnu tripsis un tabakas tripsis.




Kā izskatās tripši?

Kaitēkļiem ir dažādas krāsas – tie ir maskēti, un paši ir mikroskopiski – no 0,5 līdz 3 mm lieli.

Ilgu laiku kukaiņi paliek nepamanīti un sākumā dzīvo uz viena auga. Ja pamanāt, ka uz lapām parādās bālgani un sudrabaini plankumi un pumpuri nokrīt paši no sevis – tās var būt pirmās tripša pazīmes.
Varat veikt testu: paņemiet ziedu un sakratiet to virs baltas lapas – ja būs kaitēkļi, tie nokritīs uz papīra. Vai arī novietojiet blakus augam gabaliņu ābola vai gurķa – tripsis aizbēgs.

Ja augs ir stipri invadēts, tad lapas aizmugurējā pusē var redzēt šo kukaiņu uzkrāšanos. Šādos gadījumos pumpuri, aizmetņi, lapas kļūst lipīgas.



Tripši uz rozēm – kā cīnīties

Daži rožu audzētāji nežēlīgi nogriež skartos ziedus, bet citiem to darīt roka neceļas. Ja kaitēkļi tikko parādījušies, var mēģināt cīnīties ar tiem ar tautas metodēm – ar smidzināšanas palīdzību.

Kā atbrīvoties no tripsiem ar tautas līdzekļiem

– 4 ēdamkarotes sasmalcinātu ķiploku vai sīpolu pārlej ar 1 litru ūdens un ļauj ievilkties vienu dienu, tad nokāš un apstrādā augus;

– pieneņu uzlējums – 1 kg lapu vai sakņu – pārlej ar spaini ūdens (10 litri), 3 stundas novāra, nokāš un izsmidzina;




– samtenes uzlējums – izžāvējiet ziedus un cieši sablīvējiet tos traukā, pēc tam ielejiet ūdeni, pēc 2 dienām nokāsiet un apstrādājiet.

Ziedi jāapstrādā sausā, mākoņainā laikā, pēc lietus smidzināšana jāatkārto. Lietojot šīs receptes, jāsaprot, ka smidzināt nāksies regulāri, un rezultāti mainās. Bet, ja tās nepalīdzēs, diemžēl nāksies izmantot “ķīmiju”.

Turklāt pieredzējuši dārzkopji iesaka vienmēr pievērst uzmanību insekticīdu aktīvajai vielai un arī tos mainīt – kā jau minēts, tripšiem pret indēm veidojas imunitāte.

Svarīgi “ķīmiju” apstrādāt starp ziedēšanas viļņiem – pirmo reizi ziedēja, bet otro reizi vēl nav sākuši ziedēt -, lai nekaitētu bitēm, kuras no ķīmiskajiem preparātiem iet bojā.

Pastāv uzskats, ka tripšiem patīk tikai gaišas un smaržīgas rožu šķirnes, bet sarkanās, bordo, oranžās un persiku rozes tos nevilina.

Ja uzmanīgi ieskatās, tad patiešām uz tumšas krāsas rožu šķirnēm tripšu pēdas nav pamanāmas. Taču profilakses nolūkos labāk apstrādāt visus rožu krūmus.

LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!

Kā mēslot rozes, lai krāšņi ziedētu visu vasaru. + Vēl trīs padomi rožu kopšanai

Kā apgriezt rozes pēc ziedēšanas, lai atkal sulīgi ziedētu: galvenais noteikums

Labākais veids, kā mēslot rozes vasarā bez ķīmijas. Ziedēs ilgi un krāšņi!

Kā ārstēt rozes bez ķimikālijām: tautas līdzekļi pret laputīm, rūsu, ērcītēm