Godži ogas. Kāds labums veselībai, kā nopirkt labas?

06-01-2020

Goji berries

Goji berries


Internetā raibs no reklāmām par notievēšanu ar godži ogu palīdzību, bet vai tās runā taisnību? Kārtējās mārketinga lamatas vai nenovērtējams derīgu vielu avots?

Šajā rakstā mēģināsim sniegt visaptverošu informāciju par godži ogu ietekmi uz veselību. Tikai zinātniski pārbaudīti fakti un konkrēti avoti!

Godži ogas – kas tās īsti ir?
godzi4

Nakteņu dzimtas krūms, kura nosaukums ir parastā līcija (Lycium barbarum L.). Ziedi violeti, pēc formas atgādina zvaniņus.

Nes augļus trīs līdz piecus mēnešus atkarībā no augšanas vietas. Ogas ir veselīgākās pašā ražas sezonas plaukumā – augustā. Tās ir koši sarkanas, iegarenas, līdzīgas bārbelei un kizilam.

Līcijas krūma dzimtene ir Tibeta, Hilamalji un Ziemeļķīna. Tomēr godži lieliski augs arī mūsu platuma grādos turpat tavā mazdārziņā! Sēklas nav prasīgas augsnes ziņā, arī ogu kvalitāte tāpēc nebūs sliktāka.

Godži ogas tievēšanai
godzi3

Godži jeb līcijas ogām patiešām piemīt šādas īpašības. Tajās ir
– 18 aminoskābes;
– B grupas vitamīni, C vitamīns;
– 21 minerāls (izplatītākie: kālijs, dzelzs, cinks, varš, retais germānijs, kas bloķē normālu šūnu pārtapšanu ļaunabīgās, tātad noder vēža profilaksei);
– polisaharīdi un monosaharīdi;
– nepiesātinātās taukskābes;
– karotinoīdi;
– dabīgie antioksidanti.

Plašais aktīvo sastāvdaļu saraksts pozitīvi ietekmē organismu, tomēr tievēšanai godži ogas neder!

Jā, tās patiešām paātrina vielmaiņu, normalizē cukura asinīs, bet nešķeļ taukus, kā to sola daudzas reklāmas.

Vārot godži ogu tēju, bet pirms tam notiesājot šķīvīti eļļā ceptu kartupeļu un trīs virtuļus, par svara zaudēšanu vari nesapņot.

Tomēr zināms labums no tām ir – 2011. gadā ASV, Arizonas štatā, veikts zinātnisks pētījums par to, kā lietot godži ogas svara zaudēšanai ar mērķi noskaidrot, vai tās palīdz iegūt slaidāku vidukli.

Pētījuma dalībnieki bija divas 34 gadus vecu cilvēku grupas, kuriem bija nedaudz paaugstināts ķermeņa masas indekss – 29 kg/m.

Viena grupa 14 dienas lietoja 120 ml godži ogu sulas, bet otrai grupai deva placebo. Rezultātā grupa, kas lietoja sulu, viduklī zaudēja 5,5 centimetrus, pateicoties vielmaiņas veicināšanai.

Tie, kas vienkārši dzēra pēc garšas līdzīgu sulu, zaudēja 1 centimetru.

Lasīt tālāk: 1 2 3 4 5
loading...