Ejam bekot! Kādos mežos sēnes aug vislabāk, kas noteikti jāpaņem līdzi?

08-09-2015
Publicitātes foto

Publicitātes foto

Latvijā sēņošanu droši var saukt par nacionālo sporta veidu – septembra sākumā meži ir pilni ar cilvēkiem, kas steidz pielasīt pilnus grozus dabas velšu. Mikologi prognozē – arī šogad sēņu raža būs laba, tādēļ tirdzniecības centrs “Origo” aicina neaizmirst ar lietām, kuras ieteicams paņemt līdzi vai iegādāties pa ceļam, lai sēņošana noritētu veiksmīgi.

Sākoties lietainam un mitram laikam, tradicionāli mežos sākas arī sēņu laiks. Pagājušais gads sēņotājus pārsteidza ar bagātīgu sēņu ražu, arī šoruden mikologi izsaka pozitīvas prognozes. “Šogad sēņu varētu būt mazāk, bet sēņu raža būs, jo lieti ir sākušies un rudens vēl nav pārāk auksts,” skaidro Latvijas Mikologu biedrības valdes locekle Diāna Meiere.

Kā norāda Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele, labākās sēņu vākšanas vietas spēs uziet sēņotāji ar pieredzi, jo to var paveikt, paļaujoties uz izjūtu, bet sēņotāji-iesācēji var ņemt vērā to, ka visvairāk sēņu atrodamas vidēji mitros mežos, kur ir sūnas, savukārt ļoti slapjos mežos sēņu ir mazāk. “Ir jāskatās nevis sēņu vieta, bet attiecīgie koki,” norāda Inita Dāniele.

Mikologi skaidro, ka varenākie ēdamo sēņu meži ir tur, kur aug priedes, egles un pa kādam bērzam. Labākās gaileņu vietas ir tur, kur ir skuju koki, tāpat gailenēm patīk baltie ķērpji.

Bērzu birztalā var atrast dzelteno bērzlapi un vilnīti, bet ozolu tuvumā – ozolu lācīti, rudens taureni, kā arī visdažādākās bērzlapes. Zem lapeglēm bieži vien aug zeltainā beka, kas nav retums arī parkos, savukārt apšu bekas jāmeklē zem apsēm – dažkārt tās aug veselās grupās. Sēņu karalienes baravikas var atrast dažādos mežos, jo pastāv dažādas to šķirnes – egļu, bērzu, priežu.

Arī rīdziniekiem sēņu lasīšanas prieki neiet gar degunu, jo ar sabiedrisko transportu var itin viegli nokļūt līdz labām sēņošanas vietām. Ar vilcienu no Rīgas centrālās stacijas un tirdzniecības centra “Origo” var braukt uz Siguldas pusi, kur pieturvietās pa ceļam atrodas pamatīgi sēņu meži.

Siguldas novada Silciema meži ir viens no iecienītākajiem Pierīgas sēņotāju galamērķiem, tur iespējams atrast gailenes, bērzlapes un baravikas. Ar vilcienu var doties arī Saulkrastu virzienā, kur ir bagātīgi priežu meži, vai ar autobusu doties uz Jaunciemu, kura vēsturiskais nosaukums ir Beku ciems, pateicoties ražīgajām sēņu un ogu vietām apkaimes mežos.

Kā norāda ekspertes, vislabākais laiks sēņu lasīšanai ir dažas dienas pēc tam, kad ir bijis lietus, tādēļ šobrīd sēņošanai ir labvēlīgi laika apstākļi – atliek vien aut kājās gumijniekus, apbruņoties ar nazīti un groziņu un doties dabas velšu meklējumos.

Lasi tālāk un uzzini piecas lietas, kuras jāpaspēj iegādāties pirms došanās sēņot

Lasīt tālāk: 1 2
loading...