Dārzkopja pavasaris: kas jāzina par dēstu norūdīšanu

05-03-2020

Foto – Pixabay

Dēstu norūdīšana palīdz jauniem augiem sagatavoties dzīves likstām. Parasti to veic siltumnīcā audzētiem dēstiem (kāpostiem, puraviem, selerijām un citiem) dažas dienas pirms to izstādīšanas.

Lielražošanā paceļ plēves sienas tā, ka augus apsedz tikai jumts. Mazdārziņā dēstu kastītes vai kasetes var dienā izlikt ārā (labāk pavēnī), bet vakarā atkal novietot siltumnīcā. Dažas pēdējas dienas pirms izstādīšanas dēstus atstāj laukā, bet uz nakti apsedz ar agrotīklu.Dēstu audzēšana siltumā Augus, kas baidās no salnas — Pekinas kāpostus, selerijas —, var pasargāt, ja visā dēstu audzēšanas periodā gaisa temperatūru uztur augstāku par 17 oC dienā un naktī. Protams, dienā tai jābūt dažus grādus augstākai nekā naktī. Praksē ir pierādīts, ka šādi siltumā audzēti dēsti mazāk cieš negaidītas salnas dēļ.

Laistīšana agri no rīta, tieši salnas stundās ir sens un pārbaudīts paņēmiens. Nelaime ir tā, ka tieši salnas laikā parasti nav vaļas kaut ko laistīt vai arī ūdens šļūtenē ir sasalis. Ja vien tas iespējams, ir vērts sākt laistīšanu, pirms sasalst šļūtene, un izmantot sīkpilienu smidzinātājus, piemēram, tos, ko izmanto zāliena lais tīšanai.

Sīkiem pilieniem sasalstot, izdalās siltums, un tieši tas ir vajadzīgs. Šļū tenes parasti nesasalst, ja ūdens cirkulē, tieši tāpēc ir svarīgi sākt laistī šanu laikus.

Cits risinājums ir muguras smidzinātāja izmantošana. Sevišķi noderīgs tas var būt ziedošo augļu koku aizsardzībai. Smidzinātāju piepilda ar tīru ūdeni un izsmidzina gaisā to augu (vai zaru) tuvumā, kurus vēlamies aiz sargāt.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kā pareizi izvēlēties augu šķirnes sēšanai? Pavasarīgi padomi dārzkopjiem + TABULAS

TABULA. Kādos apstākļos vislabāk dīgst dažādu augu sēklas? Nekāda sakara ar Mēnesi!

Podiņi vai kasetes? Dēstu audzēšanas ceļvedis

Lūk, kāpēc nedrīkst sēt dēstus pārāk ātri! Svarīgi padomi dārzkopjiem

loading...