Dārza darbi pēc Mēness kalendāra NOVEMBRĪ: stāda sīpolaugus, apsedz rozes

28-10-2023

Foto – Pixabay

Novembris dārzniekam ir aktīvas gatavošanās mēnesis ziemai, ziemāju sēšana un augļu koku stādīšana, zemes rakšana un mulčēšana.

Rudens pēdējā mēnesī jutīgie augi tiek pārklāti ziemai, lapas tiek grābtas un kompostētas.

Kopumā šis mēnesis nav īpaši apgrūtinošs zemes gabala īpašniekiem, bet ļoti atbildīgs – no tā atkarīgs, kā augi pārziemos.

Mēnesim ir liela ietekme uz augu augšanu un ražu. Atkarībā no Mēness fāzes un Mēness mēneša dienas kultūraugi atšķirīgi reaģē uz kopšanu.

Mēness kalendārs 2023. gada novembrim jums pateiks, kuras pēdējā rudens mēneša dienas ir visveiksmīgākās sējai un stādīšanai un kad labāk atturēties no dārza darbiem.

Mēness kalendārs dārza darbiem 2023. gada novembrim katrai dienai

1. novembris – vēlo kultūru, sīpolu, seleriju un pētersīļu novākšana zaļumiem. Augsni var uzirdināt un mulčēt. Puķu ar gariem un vijīgiem stublājiem stādīšana. Rožu un plakanlapu augu segšana ziemai.

Varat apgriezt sausos zarus un noņemt slimo koku mizu, balināt stumbru un apstrādāt dārzu pret kaitēkļiem. Nav ieteicams pārstādīt augus.

2.-4. novembris ir ļoti ražīgas dienas. Var stādīt ziemas sīpolus un ķiplokus, sēt spinātus un pētersīļus, stādīt jebkādus dārzeņus siltumnīcā. Labs periods daudzgadīgo puķu stādīšanai un viengadīgo ziemciešu sēšanai.

Dārzā var stādīt augļu kokus, ja dienas ir siltas. Nav ieteicams novākt ilglaicīgai glabāšanai paredzētās kultūras un apsmidzināt augus ar toksiskām ķimikālijām.

5.-6. novembrī ir sliktas dienas ražas novākšanai. Mēness sējas kalendārs iesaka iekopt, mēslot un mulčēt augsni, izrakt puķu sīpolus. Rožu un sīpolu puķes ziemai var apsegt. Koku un krūmu sanitārā apgriešana, aveņu mulčēšana. Nav ieteicams stādīt, laistīt un barot augus.

7.-9. novembris – var stādīt garšaugus un lapu salātus uz palodzes vai siltumnīcā, rakt, uzirdināt un mulčēt augsni, perēt krūmus un ziedus. Labas dienas ziemāju un daudzgadīgo puķu stādīšanai. Dārzā var apgriezt un balsināt kokus, pļaut zālienu un apgriezt zaļo dzīvžogu, rūpēties par vīnogulājiem. Sēklas nevajadzētu mērcēt.

Uz palodzes un siltumnīcā veic burkānu, seleriju, zaļumu, biešu ziemas sēju. 10.-11. novembrī – uz palodzes un siltumnīcā veic burkānu, seleriju, zaļumu, biešu sēju. Zaļumu lakstu dedzināšana.

Atļauta bagātīga laistīšana un mēslošana, bet nedrīkst apsmidzināt augus ar toksiskām ķīmiskām vielām.

Puķu dobē – labvēlīgas dienas jebkuru puķu stādīšanai un puķu segšanai ziemai.

12.-14. novembrī ir jaunā mēness periods. Sējas kalendārs neiesaka strādāt ar augiem.

15.-16. novembrī – ziemas sīpolu un ķiploku stādīšana, sakņu kultūru novākšana uzglabāšanai, augsnes rakšana, irdināšana un mulčēšana.

Puķu dobē var stādīt košumpuķes un puķupodus, kā arī rakt sīpolpuķes uzglabāšanai. Dārzā apgriež sausos un slimos zarus, mulčē dobes un ziemai pārklāj jaunos stādus. Nav ieteicams barot un balsināt augus.

17.-18. novembrī sēj spinātus, pētersīļus un bietes, retina stādus, ravē, mēslo. Var laistīt augus, apgriezt vīnogas un zemenes, apstrādāt ziemājus no slimībām un kaitēkļiem.

Puķu dobē stādiet daudzgadīgās un sīpolpuķes, dārzā apgrieziet kokus un krūmus (brūces ātri sadzīst). Netraumējiet augu saknes.

19.-20. novembrī – neiesaka sēt un stādīt lielāko daļu kultūraugu, kā arī mēslot un laistīt augus. Var ravēt nezāles un uzirdināt augsni, mulčēt ziemojošos dārzeņus dārzā, rakt puķu sīpolus uzglabāšanai.

Dārzā varat apgriezt slimus un sausus zarus, novākt sausus augļus no kokiem, grābt un kompostēt lapas.



21.-22. novembris ir ļoti auglīgas dienas. Siltumnīcā un uz palodzes var sēt jebkādus dārzeņus, bet dārzeņu dārzā – stādīt ziemājus.

Zaļumiem stādiet salātus, sīpolus. Puķu dobē var stādīt jebkādas puķes. Dārzā balsina kokus un noņem slimu mizu. Mēslošana un laistīšana ir atļauta, bet ļoti mērena, nav ieteicama augu griešana un apstrāde ar ķīmiskām vielām.

23.-24. novembrī – dobju mulčēšana ar daudzgadīgām puķēm un ziemājiem. Ziemai var pārklāt rozes, mežrozītes, hortenzijas, vīnogas, jaunos kokus. Dārzā tiek veikta atzarošana un balsināšana. Nav ieteicams sēt un stādīt lielāko daļu kultūraugu, pārstādīt augus, iekopt saknes, laistīt un barot.

25.-26. novembrī – ziemas sīpolu un ķiploku stādīšana, burkānu, redīsu un pētersīļu ziemas sēja. Ražas novākšana uzglabāšanai. Nav ieteicams pārstādīt augus un bojāt augu saknes.



27.-28. novembris – Pilnmēness dienas. Darbus ar augiem neveic.

29.-30. novembris – auglīgas dienas. Var stādīt ziemājus un sēt jebkādus augus siltumnīcā un uz palodzes, mulčēt augsnē ziemājus, laistīt un lietot organiskos mēslošanas līdzekļus. Dārzā tiek veikta siltumu mīlošu koku balsināšana un segšana ziemai. Nav ieteicams apsmidzināt augus ar toksiskām ķīmiskām vielām.

LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!

Dārza darbi rudenī: neatstāj gladiolu sīpolus zemē uz ziemu!

Cik dziļi jāstāda katru puķu sīpoli? + Vēl trīs padomi rudens darbiem dārzā!

Kā mēslot un kopt tūjas rudenī, lai tās labi pārziemotu