Dadžus – zupā, ceļtekas – salātos. Piecas pavasarīgas receptes

14-05-2020
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

To, ka tā sauktās nezāles lietojamas arī uzturā, it kā zina daudzi, bet diemžēl ar to arī aprobežojas. Reti kurš pusdienu galdā ceļ pienenes, dadžus, kliņģerītes vai ceļtekas…

Ceļteku lapu dziednieciskās īpašības ir patiesi apbrīnojamas un no tām gatavotajiem ēdieniem ir ļoti pozitīva ietekme kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, gastrīta, kolīta, kā arī cukura diabēta gadījumā. Ceļtekām ir tonizējoša iedarbība, tās rosina apetīti, veicina darbspējas, paaugstina hemoglobīna līmeni asinīs.

Īpaši veselīga ir jauno ceļteku sula, ko var iegūt ar sulu spiedi vai izspiežot samaltu masu. Sevišķi labi sula izdalās, ja lapiņas pirms tam uz 1–2 stundām iemērc ūdenī. Sulu, kas izspiesta sulu spiedē, var izfiltrēt caur vairākās kārtās salocītu marli. Ilgstošai uzglabāšanai to pasterizē un salej tīrās, ar verdošu ūdeni izskalotās burciņās.

Ne mazākas apbrīnas vērts ir arī visu nezāļu ģenerālis – dadzis. Šis augs var aizvietot burkānus, pētersīļus, pastinaku. Tā saknes var ēst ne tikai vārītas, ceptas vai sautētas, bet arī svaigā veidā.

Turklāt saknes var pievienot zupai sakņu un kartupeļu vietā, kā arī gatavot no tām kotletes un plācenīšus.

Kā kultūraugs dadzis jau sen ir atzīts Japānā, kur to audzē un sauc par “gobo”. Tam ir maigs kāts un resna sulīga sakne. Kā dārzenis dadzis tiek kultivēts arī Francijā, Beļģijā, ASV, Ķīnā.

Veseli ēduši!

Ceļteku lapu salāti
Nepieciešams: 150 g jauno lapiņu, 50 g sīpola vai zaļo lociņu, ēdamkarote rīvētu mārrutku, 30 g nātru, 30 g krējuma, sāls un citrona sula pēc garšas

Pirms salātu gatavošanas nātres un ceļteku lapiņas uz mirkli iemērc verdošā ūdenī, pēc tam notecina un sasmalcina. Sasmalcinātajai masai pievieno pārējās sastāvdaļas.

Ceļteku lapu sīrups
Tīras jaunās lapiņas akurāti kārto stikla burkā. Katru 1 cm biezu lapiņu kārtu dāsni aplej ar medu (var apbērt ar cukuru). Ik pa brīdim lapas piespiežot un sapresējot, piepilda visu burku, tad apsien ar marli un nostādina aptuveni 10 dienas. Pēc tam iegūto sīrupu nolej.
Sīrupu lieto pret augšējo elpceļu iekaisumu, klepu, kuņģa un zarnu trakta kaitēm.

Maura sūrenes salāti
Nepieciešams: 100 g jauno lapiņu, 50 g zaļo lociņu, 1 cieti vārīta ola, 20 g krējuma vai majonēzes, sāls, dilles vai pētersīļi pēc garšas
Visus zaļumus sīki sagriež, pievieno sāli, sakapātu olu, aplej ar krējumu vai majonēzi un pārkaisa zaļumiem.
Salātos ir ļoti daudz vitamīnu un citu vērtīgo vielu.

Maura sūrenes ikri
Nepieciešams: 100 g maura sūrenes, 10 g burkānu, 5 g diļļu, 10 g sīpola, 15 ml galda etiķa (9%), 5 g augu eļļas, 1 g sinepju

Nomazgātos zaļumus un burkānus vāra līdz pusgatavībai, samaļ gaļas maļamajā mašīnā, pievieno viegli apceptus sīpolus un sautē līdz gatavībai. Pēc tam atdzesē, pievieno augu eļļu un sinepes.

Dadža salāti
Nepieciešams: 150 g dadža lapu, 30 g mārrutku, 50 g zaļo lociņu, 20 g krējuma, sāls
Nomazgātas dadža lapas uz 1–2 minūtēm iemērc verdošā ūdenī, ļauj apžūt un sasmalcina. Pievieno sagrieztus lociņus, sāli, rīvētus mārrutkus un krējumu.

Dadža lapu zupa
Nepieciešams: 250 g lapu, 80 g sīpolu, 150 g kartupeļu, 20 g sviesta, sāls un pipari pēc garšas
Nomizotus kartupeļus un rīsus vāra līdz gatavībai. Sasmalcinātas dadža lapas un apceptus sīpolus pievieno 10–15 minūtes pirms pasniegšanas galdā.

Zupa ieteicama cukura diabēta slimniekiem, kā arī ja ir kuņģa čūla vai akmeņi urīnpūslī.

1 komentārs

  1. Serf 06.05.2019 6:55 pm - Atbildēt

    Jūs varat maksāt par 40% mazāk par elektroenerģiju, nekādā veidā maldinot vai pārkāpjot likumu! Es iesaku visiem izlasīt šo rakstu – http://bit.ly/electrolv Es to esmu izmantojis kopš decembra, un rēķins patiešām ir kļuvis mazāks!z