Cik naudas vajag, lai (iz)dzīvotu Latvijā?

13-10-2021

Foto – Pixabay


Beidzot izstrādāts vairākus gadus gaidītais tā sauktais iztikas minimuma grozs jeb mājsaimniecību relatīvo izdevumu budžets, kas zinātniski pamato, kāds ir nepieciešamais ienākumu līmenis dzīvošanai Latvijā. Tāpat noteikts, kādas preces un pakalpojumi grozā ietilpst.

Labklājības ministrija uzsver – jaunais aprēķins atspoguļo vēlamos izdevumus mēnesī, lai mājsaimniecība varētu apmierināt visas pamatvajadzības. Tas noderēšot arī tālākas sociālās politikas plānošanai.

Pētnieki noskaidrojuši, ka, piemēram, darbspējīgam cilvēkam Rīgā ir nepieciešami ap 420 eiro, bet laukos – 380 eiro. Senioriem līdzīgi, piemēram, viena pensionāra mājsaimniecībai laukos nepieciešami 362,41 eiro mēnesī. Bet ģimenei ar vienu bērnu vecumā no 15 līdz 17 gadiem, kura dzīvo citā pilsētā nevis Rīgā, vajadzīgi 797,64 eiro mēnesī.Interesanti, ka laukos ģimenei ar abiem vecākiem un diviem bērniem vajadzīgs vairāk, nekā Rīgā vai citās pilsētās.

“Interesanti, ka laukos tie izdevumi ir augstāki. Un pamatā tur ir runa par transporta izdevumiem, jo transports ir rēķināts mazliet atšķirīgi. Laukos ir rēķināts, ka privātais transports būtībā ir nepieciešamība, Rīgā vairāk tā ir ekstra. Savukārt ir relatīvi dārgs sabiedriskais transports,” skaidroja pētījuma izstrādes un aprobācijas vadītājs Māris Brants.

Pētnieki uzsvēra – konkrētie cipari nenosaka to, cik vajadzīgs, lai izdzīvotu, bet, ar cik daudz eiro pietiktu, lai varētu dzīvot pilnvērtīgi, bez papildu greznībām. Pētījumu īstenoja SIA “Projektu un kvalitātes vadība” kopā ar “SKDS” un zinātnisko institūtu “BIOR”.

loading...