Bieži kārojas ko saldu! Kāpēc tā notiek un kā rīkoties?

20-11-2023

Foto – Pixabay


Saldums nav tikai garša, tas ir īpaša veida baudījums, kas var slēpt vairākus faktorus, kuri parādās dažādās mūsu dzīves jomās. No stresa līdz fizioloģijai – vēlmei mieloties ar saldumiem ir daudz iemeslu.

Kāpēc mēs pastāvīgi alkstam pēc saldumiem

Viena no galvenajām teorijām šo vēlmi saista ar endorfīnu – laimes un prieka hormonu – līmeni organismā.

Sportistiem, kuriem fiziskās aktivitātes rezultātā to līmenis ir stabilāks, bieži vien nav lielas vajadzības pēc saldumiem. Tas norāda, ka mūsu tieksme pēc saldumiem var būt saistīta ar mēģinājumu līdzsvarot šo hormonu ražošanu.

Taču ne tikai mūsu ķermeņa ķīmija ietekmē mūsu vēlmi ēst saldumus. To var izraisīt arī B grupas vitamīnu, hroma un magnija trūkums.

Šos vitamīnus un minerālvielas var iegūt no dažādiem pārtikas produktiem, piemēram, gaļas, griķiem un jūras veltēm, kas var palīdzēt samazināt tieksmi pēc saldumiem.Turklāt vēlmi ēst kaut ko saldu var izraisīt arī salikto ogļhidrātu trūkums, kas ir būtiski enerģijai.

Smadzenes nosūta signālu, ka trūkst enerģijas, un mēs tiecamies uz cukura pieplūdumu, lai kompensētu šo deficītu.

Ar saldumu ēšanu var būt saistīts arī stress un emocionālā spriedze. Bieži vien mēs izmantojam pārtiku, īpaši saldumus, kā līdzekli, lai tiktu galā ar stresu vai negatīvām emocijām.

Nepieciešamība pēc baudas un prieka var novest pie saldumu ēšanas, īpaši tad, ja ir ēšanas traucējumi vai trūkst miega.

Tikai pieradums?

Daži pētnieki apgalvo, ka vēlme apēst saldumus pēc ēšanas var būt drīzāk ieradums, nevis patoloģija. Vairāk glikozes, kas nonāk organismā, var veicināt baktēriju, kas stimulē tieksmi pēc saldumiem, augšanu.

Ir svarīgi atzīmēt, ka ir alternatīvas, kā apmierināt šo vajadzību bez pārmērīga kaloriju patēriņa. Laba ideja ir aizstāt vairāk kaloriju saturošus saldumus ar zefīriem vai zefīriņiem, jo tie ir veselīgāki.LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kuras horoskopa zīmes ir lielākie saldummīļi? + Piecas mājas saldumu receptes!

Profesors Danilāns: Saldumi ir vajadzīgi, bet cukurs rada atkarību. Kā nepārspīlēt?

Saldummīlis, veģetārietis vai gaļas cienītājs? Ko par raksturu pasaka uzturs

loading...