Bērza slotai samta lapas. Kā vispareizāk tās sagatavot, stāsta pirtslietu zinātāja Gita Balode

06-07-2019

Foto – Pixabay

Bērzu slotai samta lapas, Reibinoši svaiga smarža, Ar to pēru jaunus, vecus, Kam vajag mundrumiņu.
Bērzs aug mežos un tīraudzēs, kā arī ir sastopams māju pagalmos un parkos.

Bērzs tiek uzskatīts par dzīvības koku. Tā lapas satur ēteriskās eļļas, fitoncīdus, miecvielas, vitamīnus, askorbīnskābi, flavonoīdus un minerālvielas, un tām piemīt reibinošs aromāts.

Pavasarī tecina bērzu sulas, tās satur C vitamīnu, cukurus, organiskās skābes un minerālvielas (kāliju, kalciju, dzelzi).

Bērza lapām piemīt antiseptiska, baktericīda, sviedrējoša, sāpes remdinoša, pretiekaisuma un attīroša iedarbība. Bērzu slota palīdz mazināt muskuļu un locītavu sāpes. Tā labi attīra ādu no dažādiem izsitumiem, palīdz dziedēt brūces un nobrāzumus, kā arī uzlabo garastāvokli.

Bērzu slotas garaiņu ietekmē attīrās bronhi, tāpēc tā ir īpaši ieteicama smēķētājiem un astmatiķiem. Vislabāk bērzu slotas siet līdz vasaras vidum, kamēr koka lapas turas pie zara. Ja zarus ievāc ātrāk, to lapas nebūs nobriedušas un neizdalīs fitoncīdus.

Slotām ātri nobirs lapas un tās neizdalīs raksturīgo smaržu. Zarus griež no jaunu koku zemākajiem zariem, apmēram 50–60 cm garus. Sasietās slotas trīs dienas žāvē labi vēdināmās, tumšās telpās, tad pārsien stingrāk un pārvieto uz vietu, kur paredzēts glabāt slotas.

Vislabāk šim mērķim noder šķūnis un bēniņi, tās var paslēpt arī siena kaudzēs. Slotas var glabāt arī polietilēna maisiņos saldētavā, šādas slotas pēc atkausēšanas būs kā svaigas. Lai tās sasaldētu, vispirms neilgu laiku pamērcē vēsā ūdenī.

VAIRĀK UZZINI GITAS BALODES GRĀMATĀ “PIRTS ZINĪBAS”

Tad slotas nosusina, ievieto polietilēna maisiņos un ieliek glabāties saldētavā. Bērzu pirtsslota ir lokana, izturīga un maiga, tā der pilnīgi visiem. Tā aromatizē pirts gaisu, to var lietot kā kompresi uz ķermeņa problēmzonām, kā arī izmanto pirtīžu rituālos.

Pirtī izmanto arī bērzu lapu un pumpuru uzlējumus, tos lieto kompresēm uz sāpīgām locītavām, izgulējumiem un apdegumiem, ādas niezei. Šo uzlējumu var pievienot arī kāju vanniņām, kā arī ķipītim ar ūdeni pirtsgara uzmešanai.

Ūdeni, kurā pirms pēršanās mērcē bērzu slotas, izmanto matu skalošanai. No bērzu lapām un pumpuriem var pagatavot pirts skrubīti, kas labi uzsūks sviedrus un attīrīs organismu.

UZZINI, KĀ IET PIRTĪ AR BĒRNU!

loading...