Augsta asinsspiediena cēloņi. Kas vainojams pie noturīgas hipertonijas, kā rīkoties?

16-04-2018

Heart Disease Danger


Ar noturīgu hipertoniju, kas nepakļaujas nevienam pret paaugstinātu asinsspiedienu paredzētam līdzeklim, organisms var signalizēt par ielaistu pielonefrītu vai nierakmeņu slimību. Taču bez šīm kaitēm paaugstināt asinsspiedienu var arī citi, daudz prozaiskāki cēloņi.

Sātīga maltīte
Protams, par to var pabrīnīties, bet tā ir – pēc sātīgas maltītes asinsspiediens tiešām var paaugstināties, īpaši, ja pavairāk ēsti sāļi produkti. Sāls aiztur šķidrumu organismā, rezultātā palielinās slodze asinsvadiem.

Turklāt bez siļķes, sālītajiem gurķīšiem un skābētajiem kāpostiem pie vainas var būt produkti, kuros ir tā sauktais slēptais sāls: kūpinātas desas, dažas siera šķirnes (piemēram, Parmas) un sarkanie ikri.

Asinsspiedienu paaugstina arī kafija, stiprinātie vīni, vermuti, alus, bet pazemina dzērieni ar skābenu garšu: tēja ar citronu, mājas limonāde, viegls sausais vīns.

Pēc paģirām
Alkohola šķelšanās izraisa galvas smadzeņu asinsvadu spazmas. Tas arī dod tādus klasiskus hipertonijas simptomus kā smaguma un pulsācijas sajūtu galvā, sirdsklauves un muskuļu vājumu.

Kardiologiem ir pat termins – “piektdienas hipertoniķi”: gados jauni cilvēki, kas raduši darba nedēļas beigas atzīmēt naktsklubos.

Ātri savest kārtībā skaļās mūzikas un alkohola apdullinātos asinsvadus, kā arī pie viena noņemt galvassāpes palīdz spazmolītiķi (nošpa, spazmalgons, baralgīns u.c.).

Problēmas ar mugurkaulu
Ārsts zina, ko dara, tāpēc nav jābrīnās, ja kardiologs, pie kura cilvēks aizgājis ar sūdzībām par smaguma sajūtu pakausī un augstu asinsspiedienu, šo pacientu nosūta uz rentgenu, lai varētu apskatīt, kādā stāvoklī ir mugurkaula kakla daļa.

Osteohondroze, kā arī neizārstētas muguras traumas sekas ļoti bieži izprovocē hipertonijas izpausmes, īpaši gados jaunākiem cilvēkiem. Tas notiek tādēļ, ka bojātie skriemeļi izraisa nepārtrauktu muguras un kakla muskuļu saspringumu, kā rezultātā rodas kakla asinsvadu spazmas un tiek traucēta galvas smadzeņu barošana. Starp citu, asinsspiediena paaugstināšanās vakara stundās nereti ir saistīta ar nepareizi iekārtotu darbvietu, kad dienas garumā nākas sasprindzināt ne tikai muguru, bet arī acu muskuļus.Neveselas nieres
Nieru un virsnieru dziedzeru slimības gadījumā asinsspiediens paaugstinās praktiski vienmēr. Ar noturīgu hipertoniju, kas nepakļaujas nevienam pret paaugstinātu asinsspiedienu paredzētajam līdzeklim, organisms var signalizēt par ielaistu pielonefrītu vai nierakmeņu slimību.

Jauniem cilvēkiem, kas bieži slimo ar angīnu un kuriem ir slikta urīna analīze, nefrologi iesaka pārliecināties par iespējamu glomerulonefrītu. Vīriešiem paaugstināts asinsspiediens bieži ir saistīts ar hroniska prostatīta saasināšanos. Ja asinsanalīze uzrāda zemu kālija saturu, bet paaugstinātais spiediens ir savienojumā ar muskuļu vājumu, jāpārbauda virsnieru dziedzeri – tie sintezē hormonu aldosteronu, kas ir atbildīgs par arteriālā spiediena līmeni.

Daži medikamenti
* Ir pierādīts – nepārtraukti (ilgāk par mēnesi) lietojot asinsvadus sašaurinošos pretiesnu deguna pilienus, var tikt izprovocēts noturīgs paaugstināts asinsspiediens.

* Pretapaugļošanās tabletes, ja tās lieto, iepriekš nekonsultējoties ar ginekologu, izsauc asinsspiediena paaugstināšanos katrai piektajai sievietei no simt hipertoniķiem. Orālie kontracepcijas līdzekļi satur hormonus, kas var paaugstināt asinsspiedienu.

* Jebkurš imunitātes stimulators – eleuterokoks, citronliāna, žeņšeņs, kas tiek lietots organisma tonusam, spēj to ne tikai uzmundrināt. Ja šos līdzekļus lieto nekontrolēti un lielākās devās, nekā noteikts (20–30 pilienu), iespējams piedzīvot hipertonisko krīzi.

Pārbaudiet sevi
Pasaules Veselības organizācijas noteiktās arteriālā spiediena normas:
normāls pazemināts asinsspiediens – 115–110/70 mm Hg staba;
normāls asinsspiediens – 120/80 mm Hg staba;
normas augšējā robeža – 130–139/85 mm Hg staba;
arteriālā hipertonija – 140/90 mm Hg staba un augstāk.

loading...