Asie pipari veselībai. Piecas receptes ar nikno dakteri!

29-09-2019

Foto - Pixabay

Foto – Pixabay


Kuplajā piparu ģimenē ir arī asie rūgtie pipari. Tos, protams, daudz neapēdīsi. Taču arī nelielās devās no tā ir labums. Visas rūgto piparu izteiktākās īpašības ir saistītas ar tā sastāvā esošu vielu – antibiotiķi kapsaicīnu.

Tieši kapsaicīns piešķir piparam aso garšu un kairinošo iedarbību. Zinātnieku eksperimenti ir pierādījuši, ka kapsaicīns ir spējīgs izraisīt ļaundabīgo šūnu masveida bojāeju, tādējādi samazinot audzēja izmērus prostatas vēža gadījumā.

Taču, lai iegūtu šīs vielas dziedniecisko devu, 70 kg smagam pieaugušam cilvēkam nāktos apēst vairākus svaigus aso piparu augļus, bet tie jau ir reāli draudi kuņģim, jo pastiprināti rūgtā vide, gluži pretēji, provocē vēža šūnu aktivēšanos. Tāpēc asos piparus labāk izmantot profilaktiskās devās – gatavojot maltīti, nelielu pāksti ielikt zupā vai pievienot otrajam ēdienam.


Rūgtajiem pipariem arī piemīt ļoti spēcīga pretmikrobu iedarbība – pietiek piparā esošajām rūgtvielām nonākt kuņģī, un visa patogēnā mikroflora ātri vien aiziet bojā.

Diemžēl ne visi drīkst atļauties lietot šo garšaugu – tiem, kas sirgst ar kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlu vai kādu no aknu kaitēm, no šo piparu lietošanas jāatturas.

Dažas populāras receptes
1. Apetītes uzlabošanai un gremošanas rosināšanai pirms ēšanas lieto 10–20 pilienu aso rūgto piparu izvilkuma. Tā pagatavošanai dažas piparu pākstis aplej ar puslitru degvīna un nostādina 2 nedēļas.

2. Ierīvēšanai aso piparu pākstis nostādina augu eļļā, taču šajā gadījumā nostādināšanas laiks ir ilgāks – līdz pat 3 mēnešiem. Izmanto pret muskuļu un locītavu iekaisumiem, kā arī bronhu un plaušu slimībām (sinepju plāksteru vietā).

Kā pagaidu līdzekli ierīvēšanai piparu izvilkumu degvīnā sajauc ar nelielu daudzumu eļļas.

3. Saaukstēšanās, vīrusinfekcijas un ķermeņa temperatūras paaugstināšanās gadījumā ieteicams 1–2 reizes dienā apēst 10–50 g svaigās paprikas. Tā iedarbosies kā sviedrējošs līdzeklis, tāpēc ir silti jāsasedzas.4. Mazasinības, avitaminozes un vēnu varikozes gadījumā vienu mēnesi 2 reizes dienā 15–20 minūtes pirms ēšanas dzer paprikas un burkānu sulas maisījumu. Kursu sāk ar 30 ml maisījuma, kas pagatavots attiecībā 1:10. Pakāpeniski devu palielina līdz 150 ml maisījuma vienā reizē, kas sajaukts attiecībā 1:3. Pēc 2–3 nedēļu pārtraukuma kursu atkārto.

5. Daudzi zina, ka pret radikulītu labi palīdz ierīvēšanās ar piparu izvilkumu, bet sāpes locītavās un muskuļos noņem piparu plāksteris.

Aso rūgto piparu kairinoša iedarbība patiešām ir ļoti spēcīga, taču šos līdzekļus var izmantot, ja āda nav pārāk jutīga un uz tās nav nekādu bojājumu.

Nav ieteicams arī pārāk ilgi turēt plāksteri pieliktu ādai – tas var novest nevis pie pozitīvā ārstējošā efekta, bet gan ādas apdeguma. Kad panākts patīkams siltums, plāksteri var noņemt, jo vielas, kas jau nonākušas ādā, savu iedarbību turpinās.

loading...