Daudzu kultūru vēsturē un mitoloģijā apse ieņem īpašu vietu, izraisot gan bijību, gan trauksmi. Kopš seniem laikiem šis koks ir bijis saistīts ar noslēpumainiem spēkiem.
Pētīsim apses daudzšķautņaino tēlu kultūrā un mitoloģijā, sākot ar tās saistību ar Bībeles leģendām un beidzot ar tās lomu senos rituālos un ikdienas dzīvē.
Kāpēc apses kādreiz tika uzskatītas par nolādētu koku?
Bībeles leģenda
Kopš seniem laikiem apses koks cilvēku sirdīs ir iedvesis bailes un trauksmi. Bībeles leģenda par Jēzus Kristus krustā sišanu uz apses krusta bagātināja šī koka mitoloģiju.
Jaunava Marija, kā vēsta leģenda, nolādēja apses, nosodot tās mūžīgām bailēm, kas izskaidro lapiņu drebēšanu vējā.
Tomēr bailes no apses slēpjas vēl dziļāk, vēl pirmskristietības laikos, kad cilvēki šo koku saistīja ar nešķīstiem spēkiem un burvestībām.
Pirmskristietības laiki
Daudzviet apses tika uzskatītas par burvju koku. Tika apgalvots, ka zem tās zariem burvji un raganas veica savus mistiskos rituālus, gatavoja eliksīrus un burvju priekšmetus.
Lai iegūtu maģisku spēku, burvjiem vajadzēja tikai pārlēkt pāri apses mietim. Lai izsauktu mitoloģiskas būtnes, vajadzēja nostāties uz apses zariem.
Apse kā amulets
Apse bija saistīta arī ar aizsardzību pret ļaunajiem spēkiem. Apšu mieti tika izmantoti kā amuleti, lai pasargātu ģimeni un ražu no bojāejas.
Lai pasargātu liellopus no kaitīgas ietekmes, tiem pie ragiem piestiprināja apses mizu. Zirgus vadāja pa apses baļķiem, lai tie būtu veseli un spēcīgi.
Apsi uzskatīja arī par glābšanas līdzekli pret čūskas kodumiem: lūgšana virs apšu mizas, ko uzlika uz brūces, solīja ātru izveseļošanos.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Druīdu maģija: ko spēj āmulis, kā uzzināt atbildes uz visiem jautājumiem
Palūdz spēku kokiem! Īpaši enerģētiski spēcīgi koki, kas aug arī tepat Latvijā
Orākula koks – vidutājs starp cilvēku un dievībām. Kā atrast savējo?