Ādas neiroze jeb neirodermīts. Saistība ar pārslodzi un pārmantojamība

19-05-2020

Ilustrācija – Pixabay

Pārāk liels negatīvās informācijas un emociju daudzums kā smags slogs gulstas uz mūsu jau tā daudz cietušo nervu sistēmu. Nereti organisms tādu psiholoģisku slodzi neiztur un sāk raidīt savdabīgus SOS signālus.

Šie signāli izpaužas dažādu slimīgu simptomu veidā: sākot no galvassāpēm un bezmiega līdz pat ādas slimībām, jo, izrādās, arī āda ļoti jutīgi reaģē uz cilvēka emocionālo stāvokli. Piemēri tālu nav jāmeklē: mēs visi zinām tādus teicienus kā “pelēks aiz bēdām”, “zaļš no dusmām” vai “staro priekā”.

Pārpūles un stresa gadījumā āda kļūst bāla, pelēka, nereti uz sejas parādās pinnes un pūtītes. Lai tās novērstu, cilvēks tērē līdzekļus dārgai kosmētikai un skaistumkopšanas salona apmeklējumam, kaut gan pašas labākās zāles tādās reizēs ir atpūta vai arī, piemēram, darbavietas maiņa.

Nepārtrauktas nervu pārslodzes savienojumā ar citiem nelabvēlīgiem faktoriem var novest pie hroniskas ādas saslimšanas – neirodermīta, pret kuru efektīvs līdzeklis nav atrasts vēl joprojām.

Kā izpaužas slimība
Neirodermīts ir hronisks ādas iekaisums, ko pavada stipra nieze un slimībai raksturīgi izsitumi. Visbiežāk ar šo kaiti sirgst sievietes vecumā no 25 līdz 45 gadiem. Tā kā ar šo slimību bieži sirgst cilvēki ar nelīdzsvarotu psihi, neirodermītu dažkārt mēdz dēvēt par “ādas neirozi”.

Tā sākas ar niezes parādīšanos atsevišķās vietās. Visbiežāk ādas nieze parādās kakla muguras daļā, ceļu locītavu bedrītēs un uz delnām, retāk – gurnu iekšpusē un cirkšņu krokās. Pret vakaru nepatīkamās sajūtas pastiprinās.

Sakasītajās vietās parādās papulas – nelieli, kniepadatas galviņas lieluma uzkalniņi. Papulas var saplūst un aptvert diezgan prāvu ādas laukumu. Biežās kasīšanas rezultātā āda kļūst sārta un biezāka, tās zīmējums kļūst rupjāks un pamanāmāks, sākas ādas lobīšanās. Ar laiku slimības skartajās vietās āda kļūst tumšāka.

Slimības gaita ir viļņveidīga – saasināšanās, kas parasti mēdz būt ziemā un pavasarī, mijas ar remisiju vasaras mēnešos. Atkarībā no ādas izsitumu izplatības un saasināšanās biežuma gada laikā ārsti slimību iedala trīs formās: viegls, vidēji smags un smags neirodermīts. Izprovocēt saasināšanos var dažādi faktori, taču visbiežāk to izraisa stress, dažādi ārējie alergēni (piemēram, sintētiska materiāla apģērbs) un pārtikas produkti.

Lasīt tālāk: 1 2 3 4 5
loading...