Smaržu noslēpums. Kādi aromāti atbilst katrai zodiaka zīmei?

23-07-2017

smarzas1

Aromātu burvība un noslēpums
Moriss Meterlings grāmatā par ziediem un to saprātu ožu nosaucis par visnoslēpumaināko no visām cilvēka maņām. Redze, dzirde, garša… tas viss nepieciešams, lai izdzīvotu. Bet oža, pēc filozofa domām, ir kaut kas vairāk. Līdzās praktiskajai misijai tā veic vēl citu, pirmajā mirklī šķietami bezmērķīgu. Taču šī bezmērķība ir pelnījusi, lai tai tiktu pievērsta uzmanība, jo tajā, visticamāk, slēpjas kāds skaists noslēpums…

Un tomēr – kādu labumu cilvēkam dod spēja uztvert smaržas? Pirmām kārtām tas ir papildu kanāls saskarsmei ar pasauli. Turklāt katram – individuāls. Ikviens cilvēks ar normālu redzi ierauga vienu un to pašu ainu, toties ziedi katram smaržo citādi. Aromātus mēs uztveram, pateicoties ožas receptoriem. Cilvēkam receptoru šūnu ir aptuveni 10 miljoni, trusim – 100, sunim – vairāk nekā 200 miljonu. Smaržīgās vielas, kas virmo gaisā, kairina šīs šūnas, no tām pa ožas nerviem informācija tiek novadīta smadzenēs, kas arī nosaka, ko īsti esam saoduši. Ja labi padomā, tā pat ir laime, ka mums šo receptoru šūnu ir 20 reižu mazāk nekā sunim, pretējā gadījumā mēs no informācijas pārbagātības vienkārši sajuktu prātā. Cilvēks smaržas uztver daudz sarežģītāk nekā suns: mūsu smadzenēs ožas receptoru darbības rezultātā veidojas vesela smaržu simfonija, reizumis tik smalka, ka no tās rodas mākslas darbs.

Viens no tiem, kurš mīlēja palutināt savu degunu ar smalkiem aromātiem, bija Mišels Monteņs. Iespējams, tieši šim nolūkam viņš bija ataudzējis ūsas, lai, pieskāries ar tām sasmaržotam cimdam, atlikušo dienas daļu sajustu patīkamo aromātu. Ir zināms arī, pēc kādiem principiem viņš piemeklēja sev dzīvesvietu: Monteņs necieta smagu, nepatīkamu gaisu. Netīrajā Parīzē viņam neklājās viegli, un arī mīļotajā Venēcijā dižo estētu mocīja stāvošā ūdens izgarojumi. Runājot par sievietēm, Monteņs, pārfrāzējot romiešu parunu, ar negaidītu askētismu paziņoja, ka “sieviete smaržo labi, ja viņa vispār smaržo”. Taču grūti noticēt, ka sasmaržoto kabatlakatiņu cienītājs bijis vienaldzīgs pret daiļā dzimuma parfimērijas aromātiem.

Kopš seniem laikiem dāmas pret aromātiem izturējušās kā pret neredzamām rotaslietām. Senajā Ēģiptē sievietes izmantoja smaržas, kas bija iegūtas no retiem augiem, kuriem, kā uzskatīja, piemita maģisks spēks. Visas, protams, nevarēja atļauties tādu greznību – niecīgs smaržu trauciņš maksāja tikpat, cik pussimts vergu. Diemžēl daudzas receptes pazudušas uz visiem laikiem, jo ēģiptiešu parfimēri, bīstoties no konkurences, nekad nenosauca augu un to atrašanās vietu īstos nosaukumus.

Indijā smaržas – tāpat kā apģērba krāsas un rotaslietu valkāšanas maniere – daudz ko varēja pavēstīt par pašu cilvēku, jo indieši smaržu kultūru mācījās no dzimšanas.

Mūsdienās indiešu smaržkociņus pārdod visā pasaulē. Taču diez vai visi eksotikas cienītāji izprot to vai citu aromātu nozīmi un ietekmi. Uz katru cilvēku šo smaržkociņu aromāti iedarbojas atšķirīgi: smarža, kas vienam nes veiksmi, citam var izpostīt dzīvi…

Šķir nākamo lapu un uzzini, kādi aromāti vislabāk piestāv katrai zodiaka zīmei!

Lasīt tālāk: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
loading...