Fermentēts ingvers. Ļoti labs līdzeklis sirdij, imunitātei, gremošanai

23-02-2018

ingvers1


Fermentēti produkti ir ne tikai garšīgi, bet arī ļoti veselīgi. Tajos notiek lakto fermentācijas process, kurā dabīgās baktērijas barojas ar cukuru un rāda pienskābi.

Lakto fermentācija ir labs veids, kā saglabāt produkti barības vielas. Turklāt tajā rodas derīgi fermenti, visi B vitamīna veidi un probiotikas, kas ļoti labvēlīgi ietekmē gremošanu un nodrošina kuņģa un zarnu trakta veselību.

Ingvers ir populāra garšviela, kuru var lietot arī fermentētā veidā. Tam piemīt spēcīga pretiekaisuma iedarbība un pretvēža īpašības.

Ingvera aktīvais savienojums – gingerols – ir viens no spēcīgākajiem antioksidantiem, ar tā palīdzību var novērst dažādas veselības problēmas.

Ingvers cita starpā pazemina cukura līmeni asinīs, cīnās pret slikto holesterīnu, uzlabo sirds un asinsvadu veselību, novērš nelabu dūšu un kakla sāpes.

Kā pagatavot fermentētu ingveru?

Sastāvdaļas
1 vidēja ingvera sakne, notīrīta un sagriezta

1 ēdamkarote jūras sāls

1 ēdamkarote kurkumas

Svaigi spiesta citrona sula

Pagatavošana
Ingvera sakni mērcē siltā ūdenī 15 minūtes. Pēc tam notīra miziņu. Var izmantot gan lielākas, gan mazākas saknes. Tas atkarīgs no izraudzītās burkas tilpuma un formas.

Sagriezto ingveru liek burkā un obligāti pārlej ar citrona sulu. Sajauc ar jūras sāli un kurkumas pulveri, ļauj tiem izkust citrona sālī.

Burku cieši aizvāko. Ļauj līdzeklim 2 nedēļas gatavoties istabas temperatūrā.

Saknes pēc tam varēs lietot kā piedevu dažādiem ēdieniem, tomēr nevajadzētu termiski apstrādāt – tas visas veselībai būtiskās īpašības, kas radušās lakto fermentācijas rezultātā, pazudīs.