Dārzeņi sausai ādai: kāposti, kabači, burkāni

14-08-2018
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Sausa āda ir ļoti plāna un maiga, tāda lielākoties mēdz būt cilvēkiem ar gaišbrūniem un rudiem matiem.

Sausa āda agri noveco, tajā parādās priekšlaicīgas grumbiņas, reizēm tā lobās, bieži izskatās it kā nostiepta, savukārt nepietiekamās tauku aizsargkārtiņas dēļ jutīgi reaģē uz laika apstākļu un temperatūras svārstībām. Piedevām uz ādas nereti parādās plankumi, sasprēgājumi un iekaisumi.

Cilvēkiem ar sausu ādu bieži vien uz sejas var redzēt sīko asinsvadiņu plīsumus, jo kapilāri atrodas tuvu ādas virspusei. Tas veicina arī straujāku mitruma zaudēšanu. Lai arī uz sausas ādas retāk nekā uz taukainas parādās pūtītes, toties tā nav tik izturīga.

Kopjot sausu sejas ādu, vispirms jānovērš tālāka tās izžūšana. Mazgājot seju, iespējami retāk jāizmanto ūdens, jo tas aizskalo jau tā niecīgo, bet ļoti nepieciešamo tauku plēvīti. Jebkurā gadījumā vislabāk lietot mīkstu ūdeni (lietus, vārītu vai ar dzeramās sodas piejaukumu). Sakarsušu sausu sejas ādu nedrīkst mazgāt ar aukstu ūdeni – ja seja nosvīdusi, to vislabāk noskalot ar remdenu ūdeni bez ziepēm.

Ieteicams ādu tīrīt ar kosmētisko pieniņu vai treknu emulsijas krēmu. Noderēs arī barojošie vitaminizētie krēmi un ar hormonu piedevām. Bet no līdzekļiem, kas satur glicerīnu un kam piemīt savelkošas īpašības, jāatsakās.

Ne vienu vien teicamu līdzekli sausas sejas ādas kopšanai ikviena sieviete atradīs arī savā virtuvē.

Kāposti
* Sasmalcinātas kāpostu lapas novāra pienā, līdz tās sašķīst un veidojas putriņa. Masu uz 20 minūtēm uzklāj sejai un kaklam.

* Kāpostu lapas applaucē ar verdošu ūdeni, lai tās kļūtu mīkstas. Pēc tam viegli noziež ar augu eļļu un uzliek sejai un kaklam. Pēc 20 minūtēm masku noņem un seju nomazgā ar kumelīšu novārījumu.

Linsēklas
* Sajauc vienādās daļās saberztas linsēklas, miltus un ūdeni. Ļauj masai uzbriest, tad biezā kārtā uzziež sejai. Pēc pusstundas noskalo ar siltu ūdeni.

Sīpoli
* Divus izceptus sīpolus saspaida putriņā un pievieno 2 ēdamkarotes medus. Masu uz 15–20 minūtēm uzziež iepriekš notīrītai sejai, pēc tam noslauka ar mitru salveti.

Kartupeļi
* Sausai un iekaisušai ādai labi palīdz vārītu kartupeļu maska. Saspaidītiem kartupeļiem pievieno krējumu (saldo vai skābo), līdz veidojas putriņa. Maska ir barojoša, to sejai uzklāj siltu. Pēc 15–20 minūtēm noskalo.

* Saspaidītiem kartupeļiem pievieno olīveļļu un dažus pilienus citrona sulas. Iegūto putriņu uz 20 minūtēm uzziež sejai, tad nomazgā – vispirms ar karstu, tad aukstu ūdeni.

* Maskai izmantojama ir arī kartupeļu ciete. Tējkaroti cietes sajauc ar tējkaroti piena vai augu eļļas un uz 15 minūtēm uzklāj sejai.

Burkāni
* Diviem vai trim sarīvētiem burkāniem pievieno olas dzeltenumu un plānā kārtiņā uzklāj sejai. Pēc 20–25 minūtēm noņem ar siltā ūdenī samitrinātu salveti. Burkānu masku var likt 2 reizes nedēļā.

Tomāti
* Uz rīves sarīvētu tomātu sajauc ar nelielu daudzumu kartupeļu cietes, līdz veidojas viendabīga putriņa, tad pievieno dažus pilienus augu eļļas. Masu uz 15–20 minūtēm uzklāj sejai, pēc tam noskalo ar ūdeni vai kumelīšu novārījumu.

Kabači
* Svaigus kabačus sagriež plānās garās sloksnēs un uz 20 minūtēm uzliek sejai un kaklam. Pēc tam seju noskalo ar nevārītu pienu. Šī maska ieteicama ne tikai sausai, bet arī raupjai sejas ādai, tā kavē krunciņu veidošanos.