Aizcietējums: svarīgi noskaidrot cēloni

13-05-2018

aizcietejums


No aizcietējuma cieš ceturtā daļa planētas iedzīvotāju. Kas provocē šo kaiti, un kā to nepieļaut?

Lai zarnu trakts strādātu normāli, uzturā jālieto ar augu šķiedrvielām bagāti produkti. Tie ir dārzeņi, augļi, putraimi, pilngraudu maize, klijas. Ja pusdienu galdā to ir maz vai nav vispār, problēmas ar vēdera izeju ir garantētas, īpaši, ja ēdienkarte galvenokārt sastāv no olām, gaļas, citiem olbaltumvielas saturošiem vai no augstākā labuma miltiem sastāvošiem produktiem.

Pietrūkst šķidruma. Normāla vēdera izeja 70% sastāv no ūdens. Ja organismā šķidruma ir par maz, zarnu trakta saturs kļūst sauss, kas, protams, apgrūtina defekāciju. Galvenokārt problēmas rodas tiem, kas dienā izdzer mazāk par 1,5 litriem šķidruma, kā arī kafijas un alkohola cienītājiem, jo gan viens, gan otrs atūdeņo organismu.Mazkustīgs dzīvesveids. Kustības sasprindzina vēdera preses muskuļus, un tie it kā masē zarnu traktu, stimulējot tā peristaltiku. Nav kustību – zarnu trakts nestrādā. Cilvēki, kas dienas lielāko daļu pavada sēžot, no aizcietējuma cieš 2–3 reizes biežāk par pārējiem.

Ja vajadzība radusies, ja zarnu trakts signalizē, ka vēlas atbrīvoties, nevajag ciesties tikai tāpēc, ka negribas apmeklēt sabiedrisko tualeti. Ja šāda piespiedu aizkavēšana notiek bieži, taisnās zarnas sieniņas izstiepjas, signāli kļūst vāji vai pilnībā izpaliek.

Medikamentu lietošana. Aizcietējums mēdz būt viena no daudzu ārstniecības preparātu blaknēm. Tie ir antacīdi, sorbenti, dzelzi saturošie līdzekļi, zāles, kas pazemina kuņģa sulas skābes līmeni u.c.

Problēmas ar vēdera izeju rodas, ja ilgstoši tiek lietoti pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi. Savukārt vēdera izeju mīkstinošie līdzekļi, ja tiek lietoti nekontrolēti, pazemina zarnu trakta tonusu un jutību.

Apstākļu maiņa. Zarnu trakts noskaņojas noteiktam diennakts ritmam. Ja, piemēram, ceļojuma laikā šis ritms tiek izjaukts un uzturā tiek lietoti neierasti ēdieni, aizcietējums ir klāt, kā likts.
Grūtniecība. Grūtniecības laikā organismā notiek hormonālas izmaiņas, rezultātā pazeminās zarnu trakta aktivitāte. Aizcietējuma cēlonis var būt arī palielinātā dzemde, kas spiež uz zarnu traktu un traucē normālu tā darbību.

Ilgstošs stress. Visu orgānu darbību, zarnu traktu ieskaitot, regulē nervu sistēma. Hronisks stress noved pie traucējumiem šīs sistēmas darbā, kas atsaucas uz visiem pārējiem orgāniem.
Slimība. Aizcietējuma cēlonis var būt kāda no kuņģa un aknu kaitēm, polipi un audzēji zarnu traktā, arī tādas it kā ar gremošanu nesaistītas slimības kā hipotireoze un ateroskleroze.

loading...

1 Comment

  1. Liene 17.05.2018 at 06:10 - Atbildēt

    Bieži stresa, domstarpību un pat laulības šķobīšanās pamatā ir materiālās problēmas. Ne velti senči runāja ka kur nabadzība nāk mājās pa durvīm iekšā, tur mīlestība lec laukā pa logu. Protams nauda un pārticība neatrisina visas problēmas, tās tāpat būs, bet citādākas, tādas, kas var pavērt iespēju attīstīties garīgi. Tomēr kaut kādam pamatam no abām pusēm ir jābūt ne tikai morāli, bet arī materiāli, lai pāris varētu dzīvot kopā ilgstoši laimīgās un harmoniskās attiecībās.Bet, kā vēsta sena tautas gudrība, labāk sēdēt skaistā un jaudīgā pilnpiedziņas Audi kā ar nanoūdeni mazgātā trolejbusā, ārstējoties ar e-veselību. Savu laimīgos skaitļus lielākajām ASV un Rietumeiropas loterijām, kur notiek godīgas izlozes, aizpildi šeit: https://goo.gl/X17csF un jau ar vasaras atnākšanu sāc Jaunu dzīvi, kura pārspēj tavus pat vispārdrošākos sapņus.